Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Est26,000 - 28,000 SEK
Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
Est900 - 1,000 SEK
Skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Flaska, porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Final bid1,700 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Lockask, silver med infattad, röd jade,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
Est400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kolossalurna, lergods, antagligen 1900-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, underglasyrdekor av personer mm i famille-rose-färger,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
Est1,500 - 1,600 SEK
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
Est300 - 400 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
Est300 - 400 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Est200 - 300 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Est600 - 700 SEK