Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer med fotpallar, 1 par, kromade stålrör med brun skinndyna, ben med hjul,trissor
9
Okänd designer, 1960-70-tal, fåtöljer med fotpallar, 1 par, kromade stålrör med brun skinndyna, ben med hjul,trissor
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
10
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
16
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
17
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
22
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak på betsat underrede med mässingsskoningar,
26
Okänd designer, möjligen för Hugo Troeds, Bjärnum, sideboard, teak på betsat underrede med mässingsskoningar,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
27
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
28
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
40
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
Final bid4,200 SEK
Est3,600 - 3,800 SEK
Closed
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
43
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
89
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, soffbord, teak (?),
99
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, bänk med lös, vändbar hurts, teak,
102
Okänd designer, 1960-tal, bänk med lös, vändbar hurts, teak,
Final bid2,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
104
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
105
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa, palisander med randig ylleklädsel, modellnummer 965, 1960-tal,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
113
Stegpall, krom med blå melaminplattor,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Gammelgaard, Niels för Conform, snurrfåtölj, lackerad ek med gul textilklädsel, "Gaga",
136
Gammelgaard, Niels för Conform, snurrfåtölj, lackerad ek med gul textilklädsel, "Gaga",
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
138
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
140
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
141
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
154
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
Final bid1,900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
155
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
156
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
157
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
164
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
165
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
174
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
179
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England,
196
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
197
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Wikkelsø, Illum för Niels Erik Eilersen, armstolar, 1 par, palisander med svart läderklädsel, "Capella" (modellnummer 4),
200
Wikkelsø, Illum för Niels Erik Eilersen, armstolar, 1 par, palisander med svart läderklädsel, "Capella" (modellnummer 4),
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för MIO, satsbord, 3 st, kromad metall med träskiva, kvadratiska
203
Okänd designer, antagligen för MIO, satsbord, 3 st, kromad metall med träskiva, kvadratiska
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek,
220
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
221
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nattygsbord, 1 par, valnöt med vita marmorskivor, oscarianska, sekelskiftet 1900,
223
Nattygsbord, 1 par, valnöt med vita marmorskivor, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
230
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
Final bid800 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
240
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
244
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Byrå, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
270
Byrå, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid7,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kurt Østervig för KP møbler, soffbord ek, shakermodell,
277
Kurt Østervig för KP møbler, soffbord ek, shakermodell,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Björneng, Svein för Bruksbo, stolar, 4 st, fur med canvasklädsel,
278
Björneng, Svein för Bruksbo, stolar, 4 st, fur med canvasklädsel,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
280
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Boije, Bror för Dux, dagbädd med utdragbar undre bädd, bok,
291
Boije, Bror för Dux, dagbädd med utdragbar undre bädd, bok,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
292
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
306
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
336
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
340
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
343
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.