Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal,
12
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
15
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
23
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
31
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
Final bid1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram,
32
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram,
Final bid8,500 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram,
34
Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram,
Final bid1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram,
35
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram,
36
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram,
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
41
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram,
44
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram,
45
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram,
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram
46
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram,
47
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram,
48
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,3 gram,
49
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,3 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Ringar, 2 st; 1 14 karat rödguld vikt 2,7 gram samt 1 9 karat rödguld med diamant vikt 1 gram,
50
Ringar, 2 st; 1 14 karat rödguld vikt 2,7 gram samt 1 9 karat rödguld med diamant vikt 1 gram,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut,
59
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla,
91
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sked, silver, så kallad råttsvanssked, 1700-talets 1 hälft,
100
Sked, silver, så kallad råttsvanssked, 1700-talets 1 hälft,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Herrsavonett, 18 karat rödguld, total vikt 89 gram,
167
Herrsavonett, 18 karat rödguld, total vikt 89 gram,
Final bid9,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Camoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, , vikt 3,7 gram
168
Camoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, , vikt 3,7 gram
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
169
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Saltkar, silver med dubbla, blå glasinsatser, Louis XVI-stil, Hanau, sekelskiftet 1900,
177
Saltkar, silver med dubbla, blå glasinsatser, Louis XVI-stil, Hanau, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
205
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
206
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil,
217
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil,
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver,
218
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kaffeskedar, silver, 12 st, Norge, total vikt 90 gram,
225
Kaffeskedar, silver, 12 st, Norge, total vikt 90 gram,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
231
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
Final bid24,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
Closed
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
238
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram,
318
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram,
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Theskedar, 12 st, silver, Olga, total vikt 175 gram,
358
Theskedar, 12 st, silver, Olga, total vikt 175 gram,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
394
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeskedar, 16 st, silver, total vikt 105 gr,
494
Kaffeskedar, 16 st, silver, total vikt 105 gr,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mugg, sterlingsilver, vikt 55 gram,
545
Mugg, sterlingsilver, vikt 55 gram,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
4 delar matbestick, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
551
4 delar matbestick, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti armbandsur, modern tillverkning
577
Parti armbandsur, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti smycken mm,
592
Parti smycken mm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti smycken,
593
Parti smycken,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche,
620
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bägare, silver, gustaviansk, svagt trumpetformad på låg fot, skrodad dekor av festoner mm, delvis förgylld dekor,
653
Bägare, silver, gustaviansk, svagt trumpetformad på låg fot, skrodad dekor av festoner mm, delvis förgylld dekor,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Halslås, försilvrad och förgylld metall, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
665
Halslås, försilvrad och förgylld metall, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Medalj, silver, Sporrongs, Författningsreforman 1974,
666
Medalj, silver, Sporrongs, Författningsreforman 1974,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
690
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bricka, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 1300 gram
693
Bricka, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 1300 gram
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Stort parti smycken och bijouterier mm,
700
Stort parti smycken och bijouterier mm,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.