Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
3
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
Final bidNo bids
Est32,000 - 34,000 SEK
Closed
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
37
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
66
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
Final bid1,800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
72
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
74
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
156
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
158
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
198
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
206
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
229
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Koppar, 5 st, samt underfat, 3 st, porslin, Kina, Qianlong, 1700-talets 2 hälft,
262
Koppar, 5 st, samt underfat, 3 st, porslin, Kina, Qianlong, 1700-talets 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
321
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
360
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
396
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
405
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
413
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
417
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, modern tillverkning,
429
Vas, porslin, Kina, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
444
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
521
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti porslin, Kina, 17-1800-tal, 9 delar,
571
Parti porslin, Kina, 17-1800-tal, 9 delar,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
572
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
574
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
612
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
621
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
622
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
644
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
647
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
650
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
660
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
663
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
671
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
681
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Tallrikar, 8 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
682
Tallrikar, 8 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
683
Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
689
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.