Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
- Orientalica, AfricanaClear filters
Est32,000 - 34,000 SEK
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
Final bid1,800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Koppar, 5 st, samt underfat, 3 st, porslin, Kina, Qianlong, 1700-talets 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, modern tillverkning,
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti porslin, Kina, 17-1800-tal, 9 delar,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
Est200 - 300 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Est200 - 300 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Est200 - 300 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Tallrikar, 8 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK