Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, grönlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
1
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, grönlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, brunlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
25
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, brunlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
68
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
79
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5,
90
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
117
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
126
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
127
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall,
128
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing, G297
146
Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing, G297
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, svarvad bok,
150
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, svarvad bok,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot,
180
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par,
181
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
188
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
189
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Bergboms, bordslampa, mässing och gultonat glas, B-119
202
Okänd designer för Bergboms, bordslampa, mässing och gultonat glas, B-119
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
208
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, vägglampor 3 st, aluminium och plast med vita glaskupor,
216
Okänd designer för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, vägglampor 3 st, aluminium och plast med vita glaskupor,
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bordslampor, 1 par, mässing, "Tsar",
237
Bordslampor, 1 par, mässing, "Tsar",
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, delvis patinerad mässing, 1950-tal
288
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, delvis patinerad mässing, 1950-tal
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
485
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
486
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
491
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jutrem, Arne Jon för Hadeland glassverk, fotogenlampa, grön glasmassa med luftbubblor, "Grönland",
530
Jutrem, Arne Jon för Hadeland glassverk, fotogenlampa, grön glasmassa med luftbubblor, "Grönland",
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampor, 4 st, gulmetall,
544
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampor, 4 st, gulmetall,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
586
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Taklampa, krom med bemålad glasskärm
596
Taklampa, krom med bemålad glasskärm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
623
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
632
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
638
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
657
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för IKEA; golvlampa, svartlackerad metall med glödlampformad glaskupa,
661
Okänd designer för IKEA; golvlampa, svartlackerad metall med glödlampformad glaskupa,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
669
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
670
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
694
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.