Loading...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
4
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
5
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
24
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
31
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
36
Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
39
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
40
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
48
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
50
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
56
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Potpourrieurna, blå glasmassa, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
57
Potpourrieurna, blå glasmassa, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
76
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
79
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
86
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
87
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
97
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
117
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
118
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
127
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
131
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
137
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lås smide, 17-1800-tal,
138
Lås smide, 17-1800-tal,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
140
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
141
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lerkärl, antagligen Östafrika,
143
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
145
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
152
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
154
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn,
157
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
159
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
160
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
161
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
162
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
163
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
164
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
166
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
168
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
169
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
174
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
194
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
196
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
207
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
208
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
210
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
212
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
221
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
232
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
234
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.