JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Okänd designer, tidskriftshylla, trä
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
Est200 - 300 SEK
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
Est600 - 700 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar, renässansstil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est200 - 300 SEK
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Brdr Furbo Spøttrup, matbord med 2 utdragbara skivor, teak, 1960-tal, svagt rundade sarger,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
Est200 - 300 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, hurts, ek,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
Est600 - 700 SEK
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Emil Clausen, hyllsektioner, 4 delar, palisander, 1960-70-tal,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Förvaringsmöbel, bonad ek, 1800-talets slut,
Final bid4,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Stol, skuren, svarvad och bonad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Est1,100 - 1,200 SEK