Loading...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
7
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
38
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid2,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
80
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
88
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
90
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
91
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
96
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
Final bid3,000 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Closed
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
130
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
137
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
175
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
176
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
187
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
232
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
234
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
244
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
245
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
246
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
248
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
259
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
260
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
261
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben,
297
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, palisander,
301
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, palisander,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
302
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
303
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
304
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä
305
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa med drinkbord, bonad björk och metall,
308
Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa med drinkbord, bonad björk och metall,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabrike/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, palisander med två utdragbara skivor, modell F102,
343
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabrike/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, palisander med två utdragbara skivor, modell F102,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander,
344
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
349
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
350
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
351
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
354
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
360
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
366
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
368
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
369
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England,
370
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stolar, 4 st, teak med textilklädsel,
397
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stolar, 4 st, teak med textilklädsel,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek,
402
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
412
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
423
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
428
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
456
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
460
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
463
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
467
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.