Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram
4
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,
5
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,
11
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,
Final bid4,200 SEK
Est3,600 - 3,800 SEK
Closed
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram,
12
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram,
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,
13
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
19
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram,
24
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram,
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram,
25
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
26
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft,
31
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
32
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
39
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat samt 12 åttkantslipade dito om totalt cirka 0,1 carat, vikt 6.7 gram,
52
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat samt 12 åttkantslipade dito om totalt cirka 0,1 carat, vikt 6.7 gram,
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Stort parti mynt, mestadels silver,
85
Stort parti mynt, mestadels silver,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram,
97
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram,
98
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram,
99
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram,
100
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram,
118
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram,
119
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
127
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
157
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 1 par, silver, total vikt 85 gram,
161
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 1 par, silver, total vikt 85 gram,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matsked, silver, svensk modell, 1700-tal, vikt 60 gram
228
Matsked, silver, svensk modell, 1700-tal, vikt 60 gram
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matkedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 260 gram,
229
Matkedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 260 gram,
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Bägare samt gaffel, silver, total vikt 160 gram,
230
Bägare samt gaffel, silver, total vikt 160 gram,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bägare, silver, vikt 200 gram,
231
Bägare, silver, vikt 200 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram
241
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
290
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
402
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
4 delar silver, total vikt 55 gram,
403
4 delar silver, total vikt 55 gram,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Dödsbricka, så kallad "Dog Tag", 18 karat rödguld, vikt 3,1 gr,
404
Dödsbricka, så kallad "Dog Tag", 18 karat rödguld, vikt 3,1 gr,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Halskedja samt ring med vita stenar (defekt), 14 karat rödguld, total vikt 3,1 gram,
405
Halskedja samt ring med vita stenar (defekt), 14 karat rödguld, total vikt 3,1 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hänge, 18 karat rödguld med facettslipad blå sten (spinell?), vikt 4,9 gram
406
Hänge, 18 karat rödguld med facettslipad blå sten (spinell?), vikt 4,9 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
414
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
415
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
416
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Minnesmynt, 6 st, 900/1000 silver, total vikt 155 gram
431
Minnesmynt, 6 st, 900/1000 silver, total vikt 155 gram
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stort parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 975 gram
432
Stort parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 975 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,900 SEK
Closed
Parti armbandsur, modern tillverkning
456
Parti armbandsur, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
499
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram,
613
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
619
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mateskedar, 12 st, sterlingsilver,
669
Mateskedar, 12 st, sterlingsilver,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver och teak,
688
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver och teak,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Mugg, silver, empire, cylindrisk med graverad akantusdekor,
699
Mugg, silver, empire, cylindrisk med graverad akantusdekor,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
709
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
710
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.