Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
10
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,
30
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
46
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice",
83
Okänd designer för Rydéns, taklampa, vit textil, "Venice",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
84
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
129
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa,
134
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
138
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
166
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
192
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander,
217
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot,
221
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
222
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
223
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
224
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
225
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skrivbordslampa/arbetsbelysning, lackerad påt på gjutjärnssockel, Etablissements Ritzen & Penners, Erpé,
233
Skrivbordslampa/arbetsbelysning, lackerad påt på gjutjärnssockel, Etablissements Ritzen & Penners, Erpé,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
291
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvlampa, bonad björk, 1910-20-tal, spiralvriden stam,
298
Golvlampa, bonad björk, 1910-20-tal, spiralvriden stam,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods
318
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
368
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor,
382
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takkrona till 4 ljus, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
383
Takkrona till 4 ljus, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
384
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Gate, Simon eller Hald, Edward för Orrefors, taklampa, bronserad metall med gultonad glaskupa,
399
Gate, Simon eller Hald, Edward för Orrefors, taklampa, bronserad metall med gultonad glaskupa,
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft,
408
Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall med prismor,
412
Taklampa, förgylld metall med prismor,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,
421
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti fartygsbelysningar, mässing och glas,
474
Parti fartygsbelysningar, mässing och glas,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna",
495
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna",
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
498
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
501
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
504
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
520
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, tenn,
523
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, tenn,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampa, funkis,
524
Okänd designer, bordslampa, funkis,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
538
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
542
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
543
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Taklampa, krom med bemålad glasskärm
545
Taklampa, krom med bemålad glasskärm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur,
553
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
562
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
629
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
630
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
636
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
650
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Taklampa samt 1 par vägglampetter, glas och mässing,
654
Taklampa samt 1 par vägglampetter, glas och mässing,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sandberg, Hans Ove för Kosta, bordslampa, svagt blåtonad glasmassa,
655
Sandberg, Hans Ove för Kosta, bordslampa, svagt blåtonad glasmassa,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.