Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est800 - 900 SEK
Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal,
Final bid1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm,
Final bid4,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Est600 - 700 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Est600 - 700 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
4 delar porslin, Kina, 18-1900-tal, 2 assietter samt 2 vaser,
Final bid4,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Est300 - 400 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Est300 - 400 SEK
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut,
Final bid2,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Skål,  porslin, Kina Qianlong (1736-95),
Est400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908).
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matsalsstolar, 4 + 2 st, svartlackerad alm och rotting,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av personer i palatsinteriörer, blommor mm i famille-rose-färger,
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Oljelampa, mässing, orientaliskt arbete,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Est500 - 600 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Est900 - 1,000 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK