Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Hasselberg, Per, efter honom, tillskriven, för Gustavsberg, skulptur, parian,
27
Hasselberg, Per, efter honom, tillskriven, för Gustavsberg, skulptur, parian,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
47
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, stående borzoi,
55
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, stående borzoi,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, collage med korkar, "Expansion",
61
Qvarsebo, Mikael, collage med korkar, "Expansion",
Final bid400 SEK
Est450 - 500 SEK
Closed
Glemme, Dagmar, skulptur/käppställ, delvis patinerad brons, cylindrisk med öppen botten,
107
Glemme, Dagmar, skulptur/käppställ, delvis patinerad brons, cylindrisk med öppen botten,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
111
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
Final bidNo bids
Est16,000 - 18,000 SEK
Closed
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
116
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vägggplatta, "Vikingabåt", 1960-tal,
120
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vägggplatta, "Vikingabåt", 1960-tal,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
186
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist's Choice, skulptur, glas, ingjuten dekor av panter i blått och gult,
211
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist's Choice, skulptur, glas, ingjuten dekor av panter i blått och gult,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,
242
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
285
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
292
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
301
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
307
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
320
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
348
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dödsmask, gips, Ludvig van Beethoven,
409
Dödsmask, gips, Ludvig van Beethoven,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
436
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin,  sittande, virkande Amagerflicka,
437
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande, virkande Amagerflicka,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
438
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
439
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
440
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
441
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
448
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
450
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
452
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
454
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
459
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Preis, L fter honom, byst, parian, B&G, Bertel Thorvaldsen,
481
Preis, L fter honom, byst, parian, B&G, Bertel Thorvaldsen,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
482
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
483
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
503
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
504
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
526
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, trä och textil, 1900-talets 1 hälft,
534
Okänd konstnär, skulptur, trä och textil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
538
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Wilhelm Goebel, julänglar/ljusstakar, 3 st, bemålat flintgods,
542
Okänd designer för Wilhelm Goebel, julänglar/ljusstakar, 3 st, bemålat flintgods,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
614
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
617
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, patinerad terrakotta, jugend, sekelskiftet 1900, kvinna med sjalett,
634
Okänd konstnär, skulptur, patinerad terrakotta, jugend, sekelskiftet 1900, kvinna med sjalett,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Figuriner/bokstöd, 1 par, flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
646
Figuriner/bokstöd, 1 par, flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
648
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
649
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax,
650
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jespersen, Svend  för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren,
651
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek,
652
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Lisbeth,
653
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Lisbeth,
Final bid300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.