Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Qvarsebo, Mikael, collage med korkar, "Expansion",
97
Qvarsebo, Mikael, collage med korkar, "Expansion",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ekström, Per, olja, översvämmat landskap - Öland,
98
Ekström, Per, olja, översvämmat landskap - Öland,
Final bidNo bids
Est18,000 - 20,000 SEK
Closed
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
99
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Stojkov, Boris för Gustavsberg, skulptur, delvis glaserat stengods,
100
Stojkov, Boris för Gustavsberg, skulptur, delvis glaserat stengods,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
101
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
102
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, förgyllt silver med cubisk zirkonium och bärnsten,
103
Örhängen, 1 par, förgyllt silver med cubisk zirkonium och bärnsten,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
104
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Final bid3,400 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
105
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft,  total vikt 75 gram
106
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 75 gram
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Supsked, så kallad skrammelsked, silver, barock, sekelskiftet 1700, kronformad knopp med ringformade hängen,
107
Supsked, så kallad skrammelsked, silver, barock, sekelskiftet 1700, kronformad knopp med ringformade hängen,
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Supsked, silver, barock/senbarock, 1700-talets 1 hälft, skaft md avslutande kerubknopp,
108
Supsked, silver, barock/senbarock, 1700-talets 1 hälft, skaft md avslutande kerubknopp,
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
109
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Miniatyrmedalj, Kong Christian den X.s frihedsmedalje (Pro Dania),
110
Miniatyrmedalj, Kong Christian den X.s frihedsmedalje (Pro Dania),
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, komposition med gnagare,
111
Okänd konstnär, olja, komposition med gnagare,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
112
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ege, Mogens, olja, kustparti,
113
Ege, Mogens, olja, kustparti,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
114
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets slut, stolar, 8 st, ek med heltäckande klädsel i anilinläder,
115
Okänd designer, 1900-talets slut, stolar, 8 st, ek med heltäckande klädsel i anilinläder,
Final bid1,700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
116
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
117
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
118
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
119
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
120
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods,
121
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Arnak Pedersen, Leo, olja, konkret komposition,
122
Arnak Pedersen, Leo, olja, konkret komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, pastell, "Figurer i park",
123
Okänd konstnär, pastell, "Figurer i park",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
124
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vidinic, Stojan, olja, läsande man,
125
Vidinic, Stojan, olja, läsande man,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, eldsvåda,
126
Okänd konstnär, olja, eldsvåda,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, marin,
127
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, marin,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Handväska, grått läder med metallbeslag, Guess,
128
Handväska, grått läder med metallbeslag, Guess,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old Kina, silkebehandlad bomull,
129
Matta, old Kina, silkebehandlad bomull,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
130
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
131
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Öhwall, John, olja, kustparti med klippor,
132
Öhwall, John, olja, kustparti med klippor,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
133
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stille, Dag, relief, mässing,
134
Stille, Dag, relief, mässing,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Knage, V, olja, stilleben,
135
Knage, V, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
136
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
137
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
De Boissieu, Jean-Jacques, etningar, 4 st, porträttstudier,
138
De Boissieu, Jean-Jacques, etningar, 4 st, porträttstudier,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
139
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old Hamadan galleri,
140
Matta, old Hamadan galleri,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
141
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede
142
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Persson, Folke, olja, "Husgrunden, Orust",
143
Persson, Folke, olja, "Husgrunden, Orust",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Falk, Lars, olja, sommarlandskap,
144
Falk, Lars, olja, sommarlandskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.