Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
57
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Golvurna, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
85
Golvurna, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
139
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
168
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel,
171
Okänd asiatisk konstnär, gouache, kvinna med fågel,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
185
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
212
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
233
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
256
Skål, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Final bid5,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, trä, araber på kameler,
356
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, trä, araber på kameler,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
362
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
399
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
459
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
462
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, porslin, så kallad Laughing Buddha,
463
Skulptur, porslin, så kallad Laughing Buddha,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
495
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Käpp, horn, antagligen oryx,
497
Käpp, horn, antagligen oryx,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
523
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism,
524
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
542
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Broderi, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
596
Broderi, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft,
610
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Piedestal, skuren padouk, antagligen Kina, 1900-talets 2 hälft,
612
Piedestal, skuren padouk, antagligen Kina, 1900-talets 2 hälft,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
615
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
664
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
668
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
673
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
678
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Amulett, skuren Jade, sittande buddha,
686
Amulett, skuren Jade, sittande buddha,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, delvis förgylld brons, sittande Buddha,
687
Skulptur, delvis förgylld brons, sittande Buddha,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter,
695
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
727
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
735
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
739
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skålfat, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av växtlighet i famille-rose-färger,
829
Skålfat, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av växtlighet i famille-rose-färger,
Final bid1,300 SEK
Est500 - 500 SEK
Closed
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
830
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
838
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.