Montage till bålskål, nysilver, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Kanna, tenn, 1900-tal, bukig med uppsvängd hänkel,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Shackpjäser, 32 st. bonat trä, 1900-talets slut,
Est4,200 - 4,400 SEK
Boyesen, Kaj, nötknäckare, 3 st, trä,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Form för inbakade äppelskivor, mässing, Danmark, 1800-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, burk, stengods med teaklock,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti porslin mm, Kina och Japan, 18-1900-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,000 - 1,000 SEK
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est600 - 700 SEK
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fartygsmodell, trä och textil,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, blomsterbord,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Tidningen Rekord, nr 12, april 1961
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1700-tal,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Strykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Kruthorn, horn och trä med mässingsbeslag, 1800-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Kruthorn, horn, ben och trä med mässingsbeslag, 1700-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti delvis äldre kameror mm,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för NYGE-Verken, Nyköping, väggspegel teak,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti äldre leksaker mm,
Parti äldre leksaker mm,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti leksaker, plysch, Steiff,
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
Est300 - 400 SEK
Vägglampetter, 1 par, förgylld metall på träplattor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti långpipor mm, mestadels 1800-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Homann, Johann Baptist, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Scandinavia completens..", omkring 1720,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti fiskeutrustning, fiskespö, rullar mm,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
Est500 - 600 SEK
Parti äldre dockor mm,
Parti äldre dockor mm,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Banjobarometer, mahogny, sekelskiftet 1900, Walterston & Co, Edinburgh,
Est300 - 400 SEK
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takampel, rött glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK