Brevpress, brons och slipat glas, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, dekor av två gruvtomtar med kristall,
Final bid2,200 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, vägghylla, teak,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Nilsjohan, kakburk, gullackerad aluminium med plasthandtag, "Pastella",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est800 - 900 SEK
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Est900 - 1,000 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Minnestavla, gouace och tusch, "Minne af CJS födelsedag den 26 septämber 1862",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Laura Ashley, anslagstavla,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
Est600 - 700 SEK
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
Est200 - 300 SEK
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, knipa,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
Est400 - 500 SEK
Fartygsratt, ek, smide och mässing, 1900-talets början,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
Final bid2,000 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Dokumenthållare, svart läder, Dunhill,
Est500 - 600 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kontorsljusstake till 2 ljus, mässing, 1800-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Möbel/skåpsbeslag, 4 st, mässing, Danmark, Louis XVI,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Golvur med slag, mahogny med intarsia, England, George IV,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare,
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK