Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Serveringskanna, koppar med smideshandtag, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Sänghimmel, förgylld metall, empirestil, 1800-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Herdestav, trä med metallbeslag, 1800-tal,
Est500 - 600 SEK
Stilettkäpp, trä och horn med metallbeslag,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Quistgaard, Jens Harald, spatserkäpp, palisander med läderrem,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Käpp, hajryggrad (!) och ben,
Käpp, hajryggrad (!) och ben,
Est1,100 - 1,200 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Est1,100 - 1,200 SEK
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
Est600 - 700 SEK
Käpp, horn, antagligen oryx,
Käpp, horn, antagligen oryx,
Est600 - 700 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Est600 - 700 SEK
Käpp, hardwood med nysilvermontage,
Est400 - 500 SEK
Besticksuppsättning, nysilver, svensk spetsig,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Tvättkorg, rotting, 1900-talets mitt,
Est300 - 400 SEK
Lykta, brunmålat trä och glas, 1900-talets 1 hälft,
Est200 - 300 SEK
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Est1,100 - 1,200 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, Weterstrand, Töreboda
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt,
Est500 - 600 SEK
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Besman, svarvat trä och smide, 16-1700-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda, karaff, bruntonad glasmassa,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Käpp, trä med mässingbeslag, 1800-talets mitt,
Est200 - 300 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
Est600 - 700 SEK
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvur, ek, England George IV, 1800-talets 1 hälft,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Astronomiskt teleskop i låda, COCO,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Enarmad bandit, Aristocrat Tic Tac Toe,
Est3,200 - 3,400 SEK
Enarmad bandit, Aristocrat Gold Star, 1970-80-tal,
Est3,200 - 3,400 SEK
Spelkonsol, Atari Theater "Break Out" (Consolette),
Est5,500 - 6,000 SEK
Spelmaskin, Jennings Sun Chief, 25 cent,
Final bid9,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, badrumsskåp, lackerad metall,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Slaga samt hästsko, trä, allmogearbeten,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK