Loading...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Hedberg, Bengt, olja, "Lyktsken" - motiv från Dachau,
2
Hedberg, Bengt, olja, "Lyktsken" - motiv från Dachau,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
5
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Simonsson, Birger, olja, vilande akt,
8
Simonsson, Birger, olja, vilande akt,
Final bid7,000 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
39
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
40
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fusezi, Lajos, olja, stående kvinna (Marilyn Monroe ?),
44
Fusezi, Lajos, olja, stående kvinna (Marilyn Monroe ?),
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Rex, Göte, olja, blomsterhandel,
45
Rex, Göte, olja, blomsterhandel,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Höglund, Karl, färglito, vals vid Vaxholmsfärja,
46
Höglund, Karl, färglito, vals vid Vaxholmsfärja,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Höglund, Karl, färglito, Vaxholmsfärja,
47
Höglund, Karl, färglito, Vaxholmsfärja,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Alechinsky, Pierre, akvatint och litografi, "La colle ne fait pas le collage", utförd 1975,
79
Alechinsky, Pierre, akvatint och litografi, "La colle ne fait pas le collage", utförd 1975,
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Minnestavla, gouace och tusch, "Minne af CJS födelsedag den 26 septämber 1862",
80
Minnestavla, gouace och tusch, "Minne af CJS födelsedag den 26 septämber 1862",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, Gryning,
82
Jonson, Sven, färglito, Gryning,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
97
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Altermann, Horst, olja, parforcejakt,
101
Altermann, Horst, olja, parforcejakt,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Gallhof, Wilhelm, efter honom, gicléetryck (?), "Die Korallenkette",
102
Gallhof, Wilhelm, efter honom, gicléetryck (?), "Die Korallenkette",
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, mansporträtt vid Luxor, signerad PEG, Kairo och daterad 1957,
103
Okänd konstnär, olja, mansporträtt vid Luxor, signerad PEG, Kairo och daterad 1957,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, porträtt av elegant dam,
104
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, porträtt av elegant dam,
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Poole, Paul Falconer, olja, mor och barn,
105
Poole, Paul Falconer, olja, mor och barn,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hueck, Georges von, akvarell, parklandskap,
106
Hueck, Georges von, akvarell, parklandskap,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, gouache, vy över Tisvilde,
107
Okänd dansk konstnär, gouache, vy över Tisvilde,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Liljefors, Lindorm, olja, landskap med flygande gäss,
108
Liljefors, Lindorm, olja, landskap med flygande gäss,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Rygaard, Thorvald, olja, landskap,
109
Rygaard, Thorvald, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, komposition,
110
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, komposition,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ravn, Johannes, olja, älgtjur i landskap,
111
Ravn, Johannes, olja, älgtjur i landskap,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
122
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Örnberg, Lennart, olja, stilleben,
123
Örnberg, Lennart, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Jergill, Thoralf, olja, hamnscen,
124
Jergill, Thoralf, olja, hamnscen,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
128
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Van Leyden, Lucas, (efter honom?), kopparstick, "Kristus inför Pilatus",
129
Van Leyden, Lucas, (efter honom?), kopparstick, "Kristus inför Pilatus",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
130
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Callot, Jacques, efter honom, (spegelvänd) kopia efter "La Grande Chasse" från 1619-20,
131
Callot, Jacques, efter honom, (spegelvänd) kopia efter "La Grande Chasse" från 1619-20,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ernst, Max, akvatint och etsning, "Par dessus les Moulins" 1974,
133
Ernst, Max, akvatint och etsning, "Par dessus les Moulins" 1974,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare,
134
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Björnberg, Evald, olja, stilleben,
135
Björnberg, Evald, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nordberg, Olle, fiskare i eka,
138
Nordberg, Olle, fiskare i eka,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant,
139
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Papart, Max, färglito, komposition,
140
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
141
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
144
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, fjordparti - motiv från Drammen,
145
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, fjordparti - motiv från Drammen,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skagh, Henrik, olja, lada,
146
Skagh, Henrik, olja, lada,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Odelmark, Frans Wilhelm, akvarell, arabisk palatsinteriör,
147
Odelmark, Frans Wilhelm, akvarell, arabisk palatsinteriör,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Calandrino, Zanelli, olja, havsparti,
148
Calandrino, Zanelli, olja, havsparti,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
149
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
150
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
151
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,
152
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Olzon, Nils, olja, vinterlandskap,
153
Olzon, Nils, olja, vinterlandskap,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.