EN
Loading...
Juliauktion
Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
2
Hedberg, Bengt, olja, "Lyktsken" - motiv från Dachau,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
5
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
8
Simonsson, Birger, olja, vilande akt,
Final bid7,000 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
39
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Omega,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
40
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, Alpha,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
44
Fusezi, Lajos, olja, stående kvinna (Marilyn Monroe ?),
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
45
Rex, Göte, olja, blomsterhandel,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
46
Höglund, Karl, färglito, vals vid Vaxholmsfärja,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
47
Höglund, Karl, färglito, Vaxholmsfärja,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
79
Alechinsky, Pierre, akvatint och litografi, "La colle ne fait pas le collage", utförd 1975,
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
80
Minnestavla, gouace och tusch, "Minne af CJS födelsedag den 26 septämber 1862",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
82
Jonson, Sven, färglito, Gryning,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
97
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
101
Altermann, Horst, olja, parforcejakt,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
102
Gallhof, Wilhelm, efter honom, gicléetryck (?), "Die Korallenkette",
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
103
Okänd konstnär, olja, mansporträtt vid Luxor, signerad PEG, Kairo och daterad 1957,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
104
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, porträtt av elegant dam,
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
105
Poole, Paul Falconer, olja, mor och barn,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
106
Hueck, Georges von, akvarell, parklandskap,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
107
Okänd dansk konstnär, gouache, vy över Tisvilde,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
108
Liljefors, Lindorm, olja, landskap med flygande gäss,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
109
Rygaard, Thorvald, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
110
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, komposition,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
111
Ravn, Johannes, olja, älgtjur i landskap,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
122
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
123
Örnberg, Lennart, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
124
Jergill, Thoralf, olja, hamnscen,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
128
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
129
Van Leyden, Lucas, (efter honom?), kopparstick, "Kristus inför Pilatus",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
130
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
131
Callot, Jacques, efter honom, (spegelvänd) kopia efter "La Grande Chasse" från 1619-20,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
133
Ernst, Max, akvatint och etsning, "Par dessus les Moulins" 1974,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
134
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
135
Björnberg, Evald, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
138
Nordberg, Olle, fiskare i eka,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
139
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
140
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
141
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
144
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
145
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, fjordparti - motiv från Drammen,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
146
Skagh, Henrik, olja, lada,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
147
Odelmark, Frans Wilhelm, akvarell, arabisk palatsinteriör,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
148
Calandrino, Zanelli, olja, havsparti,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
149
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
150
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
151
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
152
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
153
Olzon, Nils, olja, vinterlandskap,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.