Loading...

Juliauktion

Visning: Fredag 23/7 klockan 11.00 - 19.00, lördag 24/7 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 25/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
48
Okänd designer för Wilhelm Goebel, parfym/nattlampa, delvis bemålad bisquit,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
137
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
291
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
294
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
335
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordslampa, porslin, Gebrüder Voigt Sitzendorff, omkring 1890, deko av stående par,
341
Bordslampa, porslin, Gebrüder Voigt Sitzendorff, omkring 1890, deko av stående par,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
351
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
365
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
372
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",
378
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, delvis blålackerad aluminium och porslin på gjutjärnssockel, "Dubbel Espresso",
Final bidNo bids
Est8,500 - 9,000 SEK
Closed
Takkrona, svartlackerad metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft
442
Takkrona, svartlackerad metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Takkrona, delvis förgylld metall med prismor, 1900-talets 1 hälft,
502
Takkrona, delvis förgylld metall med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
531
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
579
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
580
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
581
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
582
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
583
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Kostka, Frankrike, lampfot, glaserad keramik och metall,
596
Okänd designer för Kostka, Frankrike, lampfot, glaserad keramik och metall,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Belid, golvlampa, metall,
597
Okänd designer för Belid, golvlampa, metall,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
623
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
624
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
638
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
708
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vägglampetter, 1 par, förgylld metall på träplattor,
732
Vägglampetter, 1 par, förgylld metall på träplattor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
748
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takampel, rött glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
749
Takampel, rött glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takampel, grönt glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
750
Takampel, grönt glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
751
Takampel, blått glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
752
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel,
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
753
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
754
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
758
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Rizatto, Paolo för Luce Plan, golvlampa, aluminium med vit plastskärm, "Costanza D13"
763
Rizatto, Paolo för Luce Plan, golvlampa, aluminium med vit plastskärm, "Costanza D13"
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar
764
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
765
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
788
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Takkrona, till 6 ljus, mässing med prismor,
804
Takkrona, till 6 ljus, mässing med prismor,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takkrona, lackerad metall och plast, 1950-tal,
807
Takkrona, lackerad metall och plast, 1950-tal,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
809
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Final bid1,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hallampa, mässing med frostade glasskivor,
818
Hallampa, mässing med frostade glasskivor,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hallampa, mässing med frostade glasskivor,
819
Hallampa, mässing med frostade glasskivor,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft,
820
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
825
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordslampa, svart glas med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
835
Bordslampa, svart glas med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.