Sommarauktion
Lowest lot number
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Est700 - 800 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
Est200 - 300 SEK
Matta, antik Turkmen,
Est200 - 300 SEK
Golvur, bonad ek, Skottland, 1700-talets 2 hälft,
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Saddlebag, semiantik Persisk,
Est200 - 300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hansen, Björn T(age), färglito, "Leda",
Est400 - 500 SEK
Compard, Emile, olja, komposition,
Est4,600 - 5,000 SEK
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,.
Est400 - 500 SEK
Yoshihara, Utagawa, efter honom, träsnitt, "Beauty Parade",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Broscher, 4 st, hänge samt 1 par örhängen, silver,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 58, barockstil, 1900-talets början,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, 1900-talets början,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd dansk (?) designer, arbets/konferensbord, körsbär och svärtat trä på svärtade stålben,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Final bid1,700 SEK
Est400 - 500 SEK
Tallrikar, 2 st, fajans, 17-1800-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900,
Est500 - 600 SEK
Fat, 2 st, fajans, 1700-tal, dekor av växter respektive fåglar mm i koboltblått,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
Est400 - 500 SEK
Saz (Baglama), intarsiainlagt trä, Turkiet 1900-talets slut,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Gitarr, trä med intarsia, Yamaha G-240,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stolar, ett par, skuret trä, Nordtyskland, Louis XV, 1700-talets mitt,
Final bid100 SEK
Kofoed Larsen, Ib för OPE, fåtölj, teak med svart läderklädsel, "Sälen", 1950-60-tal,
Final bid40,000 SEK
Est14,000 - 16,000 SEK
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus,
Est400 - 500 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Olsson, Karin, gouache, landskap,
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
Final bid4,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Final bid7,500 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
Est2,200 - 2,400 SEK
Sabel, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Halvmodel, skuret trä, "Endeavour", monterad på platta,
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
Est2,800 - 3,000 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
770
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
771
Final bid5,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljunggren, Reinhold, färglitografier, 3 st, landskap,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK