Loading...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Closed
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
533
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
534
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a,
535
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bricka, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt, profilerat brätte,
536
Bricka, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt, profilerat brätte,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal,
537
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bricka, koppar med mässingshandtag, Fr. Müller Nürnberg, jugend, sekelskiftet 1900,
538
Bricka, koppar med mässingshandtag, Fr. Müller Nürnberg, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
539
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Reseur, förgylld metall i skyddsfodral, Mauthe,
540
Reseur, förgylld metall i skyddsfodral, Mauthe,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Medalj, silver; Kungliga Svärdsordens Svärdsmedalj,
541
Medalj, silver; Kungliga Svärdsordens Svärdsmedalj,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Herrarmbandsur, 18 k rödguld, Certina New Art,
542
Herrarmbandsur, 18 k rödguld, Certina New Art,
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ordförandeklubba, svärtat trä med silvermontage,
543
Ordförandeklubba, svärtat trä med silvermontage,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, "Ax",
544
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, "Ax",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti kakgafflar, kaffeskedar mm, Rosen, total vikt 270 gram,
545
Parti kakgafflar, kaffeskedar mm, Rosen, total vikt 270 gram,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä,
546
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
547
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
548
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
549
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
550
Matta, semiantik/antik Turkmen (?),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur,
551
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur,
552
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, skäggdopping,
553
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, skäggdopping,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Englund, Eva för Bergdala, skål,  blågrön glasmassa, Malakit,
554
Englund, Eva för Bergdala, skål, blågrön glasmassa, Malakit,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods,
555
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
556
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
557
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, old Pakistan,
558
Matta, old Pakistan,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
559
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
560
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
561
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
562
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbrädor 2 st, porslin, Eden,
563
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbrädor 2 st, porslin, Eden,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med fat och assietter skålar mm, ornamin, 'Balett',
564
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med fat och assietter skålar mm, ornamin, 'Balett',
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, väggplatta, glaserat lergods, Flicka,
565
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, väggplatta, glaserat lergods, Flicka,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser,
566
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, smyckeset, 3 delar, sterlingsilver, total vikt 65 gram, i form av Antikärnvapenmärken ("Peace"-märken),
567
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, smyckeset, 3 delar, sterlingsilver, total vikt 65 gram, i form av Antikärnvapenmärken ("Peace"-märken),
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Piedestal, bronserat trä och stuck,
568
Piedestal, bronserat trä och stuck,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, skulptur, sterlingsilver, i form av blomma, vikt 25 gram,
569
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, skulptur, sterlingsilver, i form av blomma, vikt 25 gram,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
570
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
571
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
572
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/ljusstake, blåglaserat stengods, fågel,
573
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/ljusstake, blåglaserat stengods, fågel,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage,
574
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, sandgjutet glas, "Archipelago",
575
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, sandgjutet glas, "Archipelago",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
4 delar porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond,
576
4 delar porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond,
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ljusstakar 1 par, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond,
577
Ljusstakar 1 par, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond,
578
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblond,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bricka/fat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
579
Bricka/fat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sockerskål samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond,
580
Sockerskål samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.