Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Kommendörstecken av Mexikanska Aztekiska Örnsorden,
Final bid4,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ordenstecken, emaljerat silver, Österrikiska Förtjänstordens Stora Hedersdekoration i silver med kraschan (Großes Silbernes Ehrenzeichen mit Stern),
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Ordenstecken, kraschan, delvis förgyllt silver och emalj, Storofficer av Belgiska Kronorden,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ordenstecken, kraschan, silver och emalj, Kommendör av Spanska Förtjänstorden Al Merito Civil,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj, Kommendör av Belgiska Leopolds II Orden med band,
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Ordenstecken, halskors, förgylld metall och emalj, Kommendör av Tyska Republikens Förtjänstorden,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Ordenstecken, halskors, förgyllt silver och emalj,  Kommendör av Finlands Vita Ros Orden,
Final bid2,000 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare av Bulgariska Sankt Alexanderorden V klass,
Final bid1,800 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Ordenstecken, halskors, silver och emalj, Ungerska Republikens, Förtjänstorden,
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Nordstjärneorden,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, Kungliga Svärdsordens Svärdstecken för Underofficer,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Medalj, Kungl. Patriotiska sällskapets belöningsmedalj i silver av 2:a (9:e) storleken (PatrSSM2), Oskar II,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sektor (Proportionalkompass) för artilleriet, mässing, 1700-tal,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Salutkanonrör, brons, 1700-tal,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1992, 5,8 gram 900/1000 guld
Final bid2,200 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Guldmynt, 4 Dukater, Jugoslavien 1931, guldvikt 13,96 gram, 986/1000 guld
Final bid6,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Kopparmynt, 1 Daler Silvermynt, så kallat nödmynt, Phoebus,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hundkoppel (?), läder och metall, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Medaljer, 5 st, 18-1900-tal,  förgylld metall respektive vitmetall,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Kruthorn, horn och mässing, 1800-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Kavajmärke, förgylld och emaljerad metall, XI Olympiaden Berlin 1936,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Dräkt/ämbetsmannavärja med balja, möjligen Tyskland, 18-1900-tal,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Medaljer, 4 stycken, silver (3 förgyllda) 3 st, Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken i Serafimerordens band repsektive högblått band (den så kallade Hovmedaljen),
Final bid1,600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, Officer av franska Orden Palmes Académiques,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ordenstecken; parti ordenstecken, sällskapsordnar mm, bland annat Neptuniorden, Amaranterorden och Par Bricole,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Mycket stort parti medaljer, plaketter, nålar, pins mm,
Final bid4,000 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Cockpitklocka, Jaeger Watch Co, New York, USA, antagligen 1940-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Stridsklubbor, 3 st, hardwood, så kallade "Knobkerries",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Primitivt betalningsmedel, så kallad "Bracelet Currency" eller Manilla, Tuareg,
Est600 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Fotjärn, 1 par, smide, 1700-tal,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Skafthålsyxa, bergart, neolitikum,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Fartygsmodell, bemålat trä och textil,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skeppsmodell, delvis bemålat trä, 3-mastat segelfartyg, "Dorade",
Est1,000 - 1,200 SEK
Fartygsmodell, trä och textil,
Est400 - 500 SEK
Fartygsmodell, trä, 1900-talets mitt, kustseglare,
Est400 - 500 SEK
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Fartygsratt, ek och smide, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Nakterhus, mässing, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK