Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
1059
Est400 - 500 SEK
Stol, skuren och svarvad alm, biedermeier,
1060
Est200 - 300 SEK
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
1062
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Soffbord, palisander med intarsia och bronsberslag,
1063
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Soffgrupp, 3 delar, björk med violett, djuphäftad plyschklädsel,
1064
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med skiva i Kolmårdsmarrmor,
1065
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Soffa, mahogny, högklassigt arbete i empire, Sverige 1920-30-tal,
1081
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft,
1082
Est1,000 - 1,200 SEK
1088
Est800 - 1,000 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, serveringsvagn, ek med vit laminatskiva, Thea,
1098
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar,
1099
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
1100
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,
1108
Final bid1,900 SEK
Est500 - 600 SEK
Damarbetsbord, valnötsrot med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar skiva med dekor av fåglar och blommor samt invändig spegel,
1109
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
1110
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
1111
Est2,600 - 3,000 SEK
Soffbord, mahogny, 1900-talets slut,
1113
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Byrå, mahogny, 1900-talets början,
1135
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK