Loading...

Majauktion


Majauktion
Closed
Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,
31
Relief, skuren ek, renässans, skuren dekor av akantus, jakthund mm,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,
33
Krön, skuren, bemålad och förgylld ek, 17-1800-tal, dekor av ättens Habsburg-Lothringen vapen (kejsare av Österrike, kung av Ungern), vapentroféer mm,
Final bid3,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon",
48
Lalique, René, efter honom, nipperfat, glas, "Goujon",
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
51
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, relief, delvis bemålad brons, 1920-30-tal, dekor av Tutankhamon,
69
Okänd konstnär, relief, delvis bemålad brons, 1920-30-tal, dekor av Tutankhamon,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Tobaksmortel, trä, Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
72
Tobaksmortel, trä, Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål,
74
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Åberg, Jan, skulpturer, 3 st, koppar och konstmassa;
150
Åberg, Jan, skulpturer, 3 st, koppar och konstmassa;
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kyrkduva (Den Helige Ande). skuren ek, barock, 16-1700-tal,
198
Kyrkduva (Den Helige Ande). skuren ek, barock, 16-1700-tal,
Final bid5,500 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
218
Valldeby, Erling, skulptur/kandelaber, bemålad gips, stående ängel,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,
266
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 8 st, delvis glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods,
267
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, glasyrprov, 9 st, delvis glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Kaslatter-Bernardi, Katharina, skulptur, delvis bemålat trä, sittande kappuccinermunk med radband,
271
Kaslatter-Bernardi, Katharina, skulptur, delvis bemålat trä, sittande kappuccinermunk med radband,
Final bid2,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, tax, modellnummer 1755,
288
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, tax, modellnummer 1755,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, "Happy Buddha",
306
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, "Happy Buddha",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, 1 av de odödliga,
307
Skulptur, skuren hardwood och ben, Kina, 1900-talets mitt, 1 av de odödliga,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
323
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-tal, skulptur, marmor, stående amorin,
329
Okänd konstnär, 1700-tal, skulptur, marmor, stående amorin,
Final bid17,000 SEK
Est14,000 - 16,000 SEK
Closed
Kartusch/fönsteromfattning, marmor, 17-1800-tal, dekor av rosor,
330
Kartusch/fönsteromfattning, marmor, 17-1800-tal, dekor av rosor,
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, val,
337
Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, val,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, Murano, 1950-60-tal, skulptur, glas, fisk,
338
Okänd designer, Murano, 1950-60-tal, skulptur, glas, fisk,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten),
354
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten),
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten), design 1964,
355
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten), design 1964,
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Diorama, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, segelbåt till havs,
389
Diorama, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, segelbåt till havs,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
413
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
432
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Lalique, René, efter honom, kylarprydnad/skulptur, gjutet glas, "Coq Nain",
467
Lalique, René, efter honom, kylarprydnad/skulptur, gjutet glas, "Coq Nain",
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Backström, Monica för Kosta Boda, skupturer, 3 st, glas, ägg,
468
Backström, Monica för Kosta Boda, skupturer, 3 st, glas, ägg,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd deigner, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
478
Okänd deigner, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
480
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur/brevpress, grön marmor, fallos,
499
Skulptur/brevpress, grön marmor, fallos,
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
524
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,
548
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Brevpress/skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, sittande putto,
586
Brevpress/skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, sittande putto,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
624
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn,
625
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Eriksson, Christian, skulptur, patinerad brons, "Kärvbinderska",
662
Eriksson, Christian, skulptur, patinerad brons, "Kärvbinderska",
Final bid12,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide på träsockel, "Tre Gummor",
707
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide på träsockel, "Tre Gummor",
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, granit,
742
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, granit,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
781
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Figurin, bemålad papier-maché, ängel,
793
Figurin, bemålad papier-maché, ängel,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
810
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
828
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur/relief, lackerad metall med belysning, konkret komposition,
849
Okänd konstnär, skulptur/relief, lackerad metall med belysning, konkret komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods,
853
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Gunnarsson, Sven, skulpturer, 11 st, skuret och bemålat trä,
872
Gunnarsson, Sven, skulpturer, 11 st, skuret och bemålat trä,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
878
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
898
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.