Loading...

Majauktion


Majauktion
Closed
Nording, William, olja, landskap,
573
Nording, William, olja, landskap,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Björkar",
589
Skoglund, Gustaf, olja, "Björkar",
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, färglito, "Skärgård" (Valfisken)
590
Erixson, Sven X:et, färglito, "Skärgård" (Valfisken)
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
593
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wickström, Åke, olja, bröllop,
594
Wickström, Åke, olja, bröllop,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
595
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Svensson, Roger, olja, "Halsduk",
596
Svensson, Roger, olja, "Halsduk",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,
608
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,
Final bid5,500 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
617
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
635
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Månsson, Mats, olja, komposition,
642
Månsson, Mats, olja, komposition,
Final bid4,000 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Månsson, Mats, olja, komposition,
643
Månsson, Mats, olja, komposition,
Final bid5,000 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Duret, Pierre-Jacques efter  Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "La pêche au fanal"
644
Duret, Pierre-Jacques efter Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "La pêche au fanal"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Duret, Pierre-Jacques efter  Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "Vue des environs de Naples",
645
Duret, Pierre-Jacques efter Vernet, Claude-Joseph, etsning och kopparstick, "Vue des environs de Naples",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
650
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kristi omskärelse (möjligen kopia efter äldre förebild),
655
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kristi omskärelse (möjligen kopia efter äldre förebild),
Final bid13,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Björnberg, Evald, olja, stilleben,
656
Björnberg, Evald, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Olson, Axel, blandteknik, motiv från Stenhuggeriet,
658
Olson, Axel, blandteknik, motiv från Stenhuggeriet,
Final bid4,400 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare,
659
Olson, Axel, blandteknik, Flamencodansare,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Pauli, Georg, olja, kvinna i landskap,
660
Pauli, Georg, olja, kvinna i landskap,
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Nordberg, Olle, fiskare i eka,
661
Nordberg, Olle, fiskare i eka,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
663
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
Final bid2,800 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Essen, Didrik von, olja, vinterlandskap med gumma,
664
Essen, Didrik von, olja, vinterlandskap med gumma,
Final bid1,600 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant,
665
Olson, Erik, litografi, "Kyrkan vår Moder", färgvariant,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Oldenburg, Acke, tusch, komposition,
666
Oldenburg, Acke, tusch, komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
667
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Rosén, Einar, olja, stilleben,
668
Rosén, Einar, olja, stilleben,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ernst, Max, akvatint och etsning, "Par dessus les Moulins" 1974,
669
Ernst, Max, akvatint och etsning, "Par dessus les Moulins" 1974,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell med täckvitt, "Lofoten",
670
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell med täckvitt, "Lofoten",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, litograferad poster, Riksungdomsstämma Halmstad 20-25 juni 1956,
671
Olson, Axel, litograferad poster, Riksungdomsstämma Halmstad 20-25 juni 1956,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, blyerts. liggande akt,
672
Olson, Axel, blyerts. liggande akt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Kat-Zag" 1980,
673
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Kat-Zag" 1980,
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Papart, Max, färglito, komposition,
674
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Papart, Max, färglito, komposition,
675
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd gustaviansk konstnär, akvarell, Manius Curius (Dentatus) och de Samnitiska ambassadörerna,
676
Okänd gustaviansk konstnär, akvarell, Manius Curius (Dentatus) och de Samnitiska ambassadörerna,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Gutahazy, Nemeth Gyula, olja, kvinna vid åsnekärra,
677
Gutahazy, Nemeth Gyula, olja, kvinna vid åsnekärra,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Pont Royal med Pavillion de Flore, Paris,
678
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Pont Royal med Pavillion de Flore, Paris,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Watt, George Fiddes, olja,  kvinna med kalvar,
679
Watt, George Fiddes, olja, kvinna med kalvar,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Ekwall, Knut, tuschlavering, kälkåkning,
680
Ekwall, Knut, tuschlavering, kälkåkning,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
681
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Oswald, John H, olja, "Scheveningen Boats",
682
Oswald, John H, olja, "Scheveningen Boats",
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus,
683
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Pietilä, Tuulikki, monotypi, fransk stadsbild,
684
Pietilä, Tuulikki, monotypi, fransk stadsbild,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
685
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bonnard, Pierre, etsning, "Portrait de Renoir âgé" 1916,
686
Bonnard, Pierre, etsning, "Portrait de Renoir âgé" 1916,
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Olson, Axel, olja, gumma vid eldstad,
687
Olson, Axel, olja, gumma vid eldstad,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Konow, Jürgen von, olja, "Fiskmarknad",
688
Konow, Jürgen von, olja, "Fiskmarknad",
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",
689
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.