EN
Loading...
247
Okänd dansk "Guldalder"-konstnär, 1800-talets mitt, teckningar, 4 st, sepia respektive tusch,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
249
d'Hondecoeter, Melchior, hans art, oljemålningar 1 par, stilleben med blommor och papegoja respektive apa, 16-1700-tal, ursprungligen väggfält,
Final bid30,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
256
Handerson Thayer, Abbot, efter honom, gicléetryck (?), "Angel",
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
257
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, räv i snö,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
258
Okänd engelsk (?) konstnär, 17-1800-tal, tuschlavering, landskap med personer,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
259
Nilsson, Lennart, färglito, "Konstnärsträdet",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
289
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
290
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
292
Hardaga, Tarik, blandteknik/serigrafi med applikationer och bemålning, "Under kontroll",
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
331
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
332
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
333
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
334
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
339
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, 'Insignie Ducatus Hallandiae',
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
340
Olson, Erik, färglito, "Monsieur et Madame",
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
367
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
381
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
394
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
400
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
409
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
410
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
420
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
423
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
424
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
433
Taipalenmääki, Jussi, färglito, komposition med kvinna och citroner,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
435
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
436
Bonnén, Folmer, olja, skördelandskap,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
438
Olsson, Annmari, färglito, lindansös,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
439
Osswald, Hans, olja, sittande person,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
440
Falk, Gösta, olja, mor och barn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
441
Elfving, Hans, olja med collage, "Allfarvägsmjödet",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
442
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, sydländsk stadsbild,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
443
Nordqvist, Sven, färglito, "Luffarschack",
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
448
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
458
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
473
Fellenius, Hans, olja, grekisk bygata,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
474
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
477
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
484
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
485
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
486
Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
488
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
500
Missale, pergament, "Eructavit cor meum verbum bonum" antagligen 1600-tal,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
501
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
518
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
519
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
520
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
521
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.