Loading...

Majauktion


Majauktion
Closed
Okänd dansk "Guldalder"-konstnär, 1800-talets mitt, teckningar, 4 st, sepia respektive tusch,
247
Okänd dansk "Guldalder"-konstnär, 1800-talets mitt, teckningar, 4 st, sepia respektive tusch,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
d'Hondecoeter, Melchior, hans art, oljemålningar 1 par, stilleben med blommor och papegoja respektive apa, 16-1700-tal, ursprungligen väggfält,
249
d'Hondecoeter, Melchior, hans art, oljemålningar 1 par, stilleben med blommor och papegoja respektive apa, 16-1700-tal, ursprungligen väggfält,
Final bid30,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Closed
Handerson Thayer, Abbot, efter honom, gicléetryck (?), "Angel",
256
Handerson Thayer, Abbot, efter honom, gicléetryck (?), "Angel",
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, räv i snö,
257
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, räv i snö,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd engelsk  (?) konstnär, 17-1800-tal, tuschlavering, landskap med personer,
258
Okänd engelsk (?) konstnär, 17-1800-tal, tuschlavering, landskap med personer,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Nilsson, Lennart, färglito, "Konstnärsträdet",
259
Nilsson, Lennart, färglito, "Konstnärsträdet",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
289
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
290
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hardaga, Tarik, blandteknik/serigrafi med applikationer och bemålning, "Under kontroll",
292
Hardaga, Tarik, blandteknik/serigrafi med applikationer och bemålning, "Under kontroll",
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
331
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
332
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
333
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
334
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, 'Insignie Ducatus Hallandiae',
339
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, 'Insignie Ducatus Hallandiae',
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Monsieur et Madame",
340
Olson, Erik, färglito, "Monsieur et Madame",
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
367
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
381
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn,
394
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,
400
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
409
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
410
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
420
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
423
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
424
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Taipalenmääki, Jussi, färglito, komposition med kvinna och citroner,
433
Taipalenmääki, Jussi, färglito, komposition med kvinna och citroner,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
435
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bonnén, Folmer, olja, skördelandskap,
436
Bonnén, Folmer, olja, skördelandskap,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olsson, Annmari, färglito, lindansös,
438
Olsson, Annmari, färglito, lindansös,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Osswald, Hans, olja, sittande person,
439
Osswald, Hans, olja, sittande person,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Falk, Gösta, olja, mor och barn,
440
Falk, Gösta, olja, mor och barn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Elfving, Hans, olja med collage, "Allfarvägsmjödet",
441
Elfving, Hans, olja med collage, "Allfarvägsmjödet",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, sydländsk stadsbild,
442
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, sydländsk stadsbild,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nordqvist, Sven, färglito, "Luffarschack",
443
Nordqvist, Sven, färglito, "Luffarschack",
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
448
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
458
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fellenius, Hans, olja, grekisk bygata,
473
Fellenius, Hans, olja, grekisk bygata,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,
474
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
477
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
484
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,
485
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren,
486
Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
488
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Missale, pergament, "Eructavit cor meum verbum bonum" antagligen 1600-tal,
500
Missale, pergament, "Eructavit cor meum verbum bonum" antagligen 1600-tal,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
501
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
518
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
519
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
520
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
521
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.