934
Taklampa, koppar med 5 alabasterskärmar,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
935
Taklampa, mässing med vit glaskupa,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
936
Taklampa, krom med vit glaskupa,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
937
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
Est600 - 800 SEK
968
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
1036
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
1050
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, björk och palisander med metallmontage,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
1051
Okänd designer, bordslampa, ljus björk med intarsia och metalldetaljer,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
1095
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
1096
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
1114
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
1125
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
1127
Est300 - 400 SEK