Bordslampa, förgylld brons, Frankrike, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av grenar, rocailler, blommor mm,
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Takkrona till 6 ljus, förgylld mässing med prismor,
Final bid2,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Okänd designer, taklampa, koppar, modern tillverkning,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampa, teak med vit, veckad plastskärm,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, lackerad aluminium, "AJ-Pendel", modell 16554,
Final bid1,300 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Okänd designer för Bracia Łopieńscy, Warszawa, taklampa, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Takkrona/hallampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början,
Final bid1,900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Hallampa, glas med prismor,
Hallampa, glas med prismor,
Final bid1,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa. grålackerad metall,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, vitglaserat stengods,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, bordslampa, glaserat stengods, polykrom dekor av blommor,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, krom och vitlackerad metall med vit plastskupa,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
Est200 - 300 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Est400 - 500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Okänd designer i Glössners art, taklampa, mässing med frostad glaskupa, 1950-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
Final bid1,700 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Miniatyrtakampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid2,000 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Takampel, mässing med bemålad glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid2,200 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Takampel, mässing med grön, optikblåst glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid2,200 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa. så kallad månskensampel,
Final bid1,900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est200 - 300 SEK
Vägglampor, 2 st, grön- respektive brunlackerad metall och glas,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor,
801
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
817
Est200 - 300 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
827
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
842
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för JEKA, taklampa, vitlackerad metall, modell 1012-H,
905
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
906
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona,
933
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK