Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr,
Final bid14,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Est20,000 - 22,000 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Eldh, Tore för Ceson Guldvaru AB, tillskriven, ljusstakar 1 par, silver,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 åttkantslipad diamant, vikt 1 gram,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Kaffeskedar, 12 st, förgyllt sterlingsilver och emalj,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Klintz, Joachim, egen verkstad, hänge med kedja, silver, dekor av facettslipad bergkristall (?),
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Est600 - 800 SEK
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer
Final bid9,000 SEK
Est5,600 - 6,000 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
Est800 - 1,000 SEK
Sked samt gaffel, silver, svensk rund, alliansvapen för friherre Claes Gustaf Rålamb och hh grevinnan Augusta Charlotta Emerentia von Lantingshausen, gifta 1823,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 800 SEK
6 delar silver, gammalfransk modell, 1800-tal, bland annat Gustaf Folcker Stockholm,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffeskedar, 6 st, sterlingsilver, W&S Sörensen/Horsens Sölvvarefabrik, Danmark, 1900-talets mitt, slät modell,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
Est200 - 300 SEK
Damarmbandsur med länk, silver, Homa, 1950-60-tal,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Alton, brosch, silver med cabochonslipad ametist,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Gaia, hängsmycke med kedja, sterlingsilver,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Tea-caddy, silver, 1900-talets 1 hälft, dekor av personeri rokokodräkt mm,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", årssmycket år 2002,
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Knappar, 10 st, silver, Danmark, 1700-talets 2 hälft, graverad blomdekor,
Final bid1,700 SEK
Est300 - 400 SEK