Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Okänd designer för Bergboms, golvlampa, mässing, modell G075,
Final bid2,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för Fagerhults Belysning, golvlampa, krom och vitlackerad metall med vit plastskupa,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1920-tal,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt, modell PH5,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
Est500 - 600 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
Est200 - 300 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, blå plast, "Rappe Louis",
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, bordslampa, glas med med metallmontage, "Backgammon",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampfot, fajans med mässingsmontage, möjligen Longwy, Frankrike, 1800-talets slut,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
Est700 - 800 SEK
Takkrona till 8 ljus, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets början,
Final bid4,600 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
Takkrona till 12 ljus, förgylld metall och olikslipade prismor, oscariansk,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, teak med 3 vita glaskupor,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, metall, antagligen Japan, 1900-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Bordslampor, 1 par, patinerad metall och mässing, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est500 - 60 SEK
Taklampa till 8 ljus, nysilver, 1900-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer för Asea Belysning, 1950-60-tal, taklampa, krom med dubbla, vita glaskupor,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Hallampa, mässing med slipad glaskupa, 1910-20-tal,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Tyringe Konsthantverk, 1960-70-tal, vägglampor, 1 par, mässing,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med prismor, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Takkrona, lackerad metall med prismor,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK