Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Closed
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, Rölakan, "Hallandsåsen", formgiven 1962,
1
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, Rölakan, "Hallandsåsen", formgiven 1962,
Final bid22,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",
2
Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",
Final bid4,800 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",
3
Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,
4
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,
Final bid4,000 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
Closed
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,
5
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,
Final bid3,200 SEK
Est3,600 - 40 SEK
Closed
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm,
6
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",
7
Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",
Final bid1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",
8
Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
9
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",
10
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,
11
Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av växter, hänklar i form av lejonmaskaroner,
12
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av växter, hänklar i form av lejonmaskaroner,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV,
13
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr,
14
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr,
Final bid14,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Closed
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster,
15
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Matta, old Hereke, silke med vävda metalltrådar, dekor av djur i landskap,
16
Matta, old Hereke, silke med vävda metalltrådar, dekor av djur i landskap,
Final bid13,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
17
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
18
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
19
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,
20
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,
Final bid6,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,
21
Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
22
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
23
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
Final bidNo bids
Est20,000 - 22,000 SEK
Closed
Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,
24
Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,
25
Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,
Final bid3,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
26
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
Final bidNo bids
Est4,600 - 5,000 SEK
Closed
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
27
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
28
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
Final bid2,800 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
29
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,
30
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,
Final bid3,600 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
31
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
32
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram
33
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
34
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,
35
Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,
Final bid3,800 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
36
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas,
37
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
38
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva,
39
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Matservis, cirka 60 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst,
40
Matservis, cirka 60 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst,
Final bid8,000 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
Closed
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
41
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Final bid1,700 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
42
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
43
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
44
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo,
45
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft,
46
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,
47
Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
48
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.