Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början,
Est1,000 - 1,200 SEK
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
Est800 - 1,000 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Herrarmbandsur, förgylld metall, Lancaster Paris,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,
Est1,200 - 1,500 SEK
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
Est200 - 300 SEK
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Est800 - 1,000 SEK
Ring, 14 k vitguld med 17 briljantslipade diamanter, bland annat 1 0,25 carat och 2 om vardera 0,16 carat, totalt cirka 0,8 carat P, Israeliska stämplar JH,
Final bid3,800 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Parti fiskbestick, silver och stål, Tyskland, 1900-talets början,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Käppar med silverkrycka, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Käppar, trä med silver/nysilverkrycka, 4 st,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Manschettknappar, 8 par, metall med stenar, Dyrberg-Kern,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hängsmycke med kedja, sterlingsilver, 1900-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Alton, brosch, silver med cabochonslipad ametist,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Halskedja, sterlingsilver,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Gaia, hängsmycke med kedja, sterlingsilver,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Hals- respektive armlänk, sterlingsilver,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Rahlens Guldsmeds Ab, armring, silver,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Damarmbandsur med länk, silver, Homa, 1950-60-tal,
Est300 - 400 SEK
Förstoringsglas, sterlingsilver med markasiter, 1900-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti smycken, silver med bärnsten, 1900-talets 2 hälft,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Theskedar 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK