Marsauktion avdelning 1 (utrop 1-100)
Marsauktion söndagen den 28/3 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/3 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/3 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/3 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Est2,600 - 3,000 SEK
Käpp med guldkrycka, ebenholtz (?), krycka i 14 karat rödguld, sekelskiftet 1900,
Final bid10,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
Est1,200 - 1,500 SEK
Käpp, trä med elfenbenskrycka, viktoriansk, 1800-talets 2 hälft, skuren dekor av vilande spaniel,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Kniv i balja, renhorn, läder och smide, så kallad halvhorn, samearbete, 1900-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, väggspegel, teak med mässingslister,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Dalahästar, 2 st, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Väggplåtar till 2 ljus 1 par, mässing, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, Gemla Leksakfabriks AB, Diö ca 1900, (i katalogen 1903 kallad "Häst nr 1.", nypris 35:-)
Final bid5,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK