Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.


Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng'
44
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng'
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, smed i arbete,
46
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, smed i arbete,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,
72
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena,
73
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena,
Final bid1,700 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
87
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
117
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
118
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
125
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
131
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
156
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
158
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
171
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
176
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
177
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
178
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Skulptur, bronserad metall, Japan, Meiji, 1900-talets början, bodhisattva medlotusblomma,
186
Skulptur, bronserad metall, Japan, Meiji, 1900-talets början, bodhisattva medlotusblomma,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg,
211
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Nielsen, Erik för KD, figurin, porslin, mus på sockerbitar,
212
Nielsen, Erik för KD, figurin, porslin, mus på sockerbitar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
214
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal,
216
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
228
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar,
229
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar,
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
230
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal,
243
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal,
Final bid2,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Plakett, brons på serpentinsten, ordenssällskapet Schlaraffia, dekor av Johann Wilhelm von Goethe,
244
Plakett, brons på serpentinsten, ordenssällskapet Schlaraffia, dekor av Johann Wilhelm von Goethe,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,
255
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
285
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
347
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Final bid400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),
355
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
380
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
385
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
393
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd tysk (?) expressionist, relief, patinerad brons, par vid Golgata,
423
Okänd tysk (?) expressionist, relief, patinerad brons, par vid Golgata,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
424
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons,
426
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),
430
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "
433
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
435
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
436
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
452
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
475
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lorenzl, Josef, hans art, skulptur, bronserad metall på alabastersockel, dansande dam,
503
Lorenzl, Josef, hans art, skulptur, bronserad metall på alabastersockel, dansande dam,
Final bid2,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
583
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, relief, emaljerade kopparplåtar, sammonterade på fond av förtent koppar,
618
Okänd konstnär, relief, emaljerade kopparplåtar, sammonterade på fond av förtent koppar,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
626
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
632
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
636
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
661
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.