EN
Loading...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
27
Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
33
Comerre, Léon efter honom, heliogravyr (?) "A Bejeweled Harem Beauty",
Final bid3,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
34
Reiffenstein, Paul, olja, alplandskap,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
35
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, ung skönhet,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
36
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, skogsparti,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
38
Verboy, Antal, olja, Näckrosor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
39
Boetius, Lars, olja, kustparti,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
40
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
45
Stjernstedt, Sofie, olja, motiv från Strandhagen, Arild med Räddningssällskapets hus ("Raketstugan") i fonden,
Final bid4,000 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
47
Wedel, Helene, färglito, "Tappad vinge",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
48
Malmgren, Ulf, olja, Årstavägen mot Liljeholmen,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
49
Karlsson, Igge, färglito, Flykt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
50
Ring, Ragnar, lito samt färgoffset, landskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
51
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
52
Fagerström, Hans, olja, ""Under spillrornas valv",
Final bid1,600 SEK
Est300 - 400 SEK
53
Nilsson, Bert-Johnny, surrealistisk komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
54
Hultén, C O, färglito, urskogsvsion,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
55
Thorén, Esaias, färglito, 'Improvisation',
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
58
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, porträtt av ung kvinna i biedermeierklänning,
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
59
Krause, Emil, akvarellerad pennteckning, barnporträtt,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
60
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, damporträtt,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
66
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
67
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
69
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
70
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
71
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
74
Darcis, Louis efter Vernet, Carle (egentligen Antoine Charles Horace), kopparstick, 2 st, handkolorerade,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
75
Vivares, Francois efter Dughet Gaspard (Gaspard Poussin), kopparstick 1 par, landskap,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
78
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, stilleben med ostron och champagne,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
81
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
82
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
84
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
85
Okänd konstnär, olja, landskap med får,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
86
Nerman, Einar, teckning, Olivia de Haviland,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
88
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
116
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara',
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
144
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
145
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
146
Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
147
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
149
Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
150
Leon, May K, färglito, auktion,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
151
Leon, May K, färglito, lättklädda damer,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
152
Leon, May K, färglito, serenad,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
153
Wiik, Angelica, färglito med metallfolie, Roulette,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
154
Lindström, Bengt, färgetsning med carborundum, figurkomposition,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
159
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
187
Krüger, Einar, olja, sittande, ryggvänd akt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.