Laddar...
Septemberauktion
Lägsta föremålsnummer
770
Bok, Hagdahl, Charles Emile, Kok-Konsten, 2 upplagan Nordstedts Stockholm 1896,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
771
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
772
Golfbag med 14 klubbor, King Cobra, Wilson, MacGregor mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
773
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
774
Skohorn med snördragare, stål och ivorine med bärnstensmontage, Viktorianskt, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
775
Debon, Salvador för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Tenderness, medföljer figurin, porslin, Nao,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
776
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, väggvas/vigvattenskål, flintgods, dekor av Kristusbarnet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
777
Jardinière, majolika, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
778
Kakspade, silver, nyrokokostil, dekor av rosor mm,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
779
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
780
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
781
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
782
Matservis, porslin, cirka 55 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
783
Böcker, grafisk litteratur; Gustave Doré, Das graphische Werk in zwei binden, Willems, Alphonse, Les Elzeviers samt Berghman, Gustaf Schlegel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
784
Parti äldre litteratur, mestadels halvfranska band,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
785
Parti äldre husgeråd,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
786
Parti äldre sparbössor samt kassaskåp,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
787
Parti äldre leksaker och spel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
788
Frimärksalbum med frimärken, Sverige,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
789
Frimärksalbum med frimärken, Afrika,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
790
Matbesticksuppsättning, nysilver, Aurora, cirka 110 delar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
791
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
792
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
793
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
794
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
795
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
796
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
797
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
798
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
799
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
800
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
801
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
802
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
803
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
804
Wallin, Anders, akvarell, stadsbild Naxos,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
805
Hallström, Staffan, litografi, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
806
Seligmann, Georg, olja, Hus i Dalsgaarde,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
807
Ytterkrukor, 5 st, keramik; Bo Fajans, Uppsala Ekeby mm,
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
808
Armstolar, 1 par, bonad alm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
809
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
810
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
811
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
812
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
813
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
814
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
815
Fiskbestick, 9 + 9 st, nysilverblad med ivorine-skaft, fästen och avslutningar i sterlingsilver, dessa stämplade J Rogers Sheffield 1923,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
816
Stolar, 1 par samt taburett, bonad björk med mässingsbeslag, biedermeierstil, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
817
Okänd designer för Belid, taklampa, rödlackerad metall och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.