Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Bok, Hagdahl, Charles Emile, Kok-Konsten, 2 upplagan Nordstedts Stockholm 1896,
770
Bok, Hagdahl, Charles Emile, Kok-Konsten, 2 upplagan Nordstedts Stockholm 1896,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
771
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Golfbag med 14 klubbor, King Cobra, Wilson, MacGregor mm
772
Golfbag med 14 klubbor, King Cobra, Wilson, MacGregor mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
773
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skohorn med snördragare, stål och ivorine med bärnstensmontage, Viktorianskt, sekelskiftet 1900,
774
Skohorn med snördragare, stål och ivorine med bärnstensmontage, Viktorianskt, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Debon, Salvador för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Tenderness, medföljer figurin, porslin, Nao,
775
Debon, Salvador för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Tenderness, medföljer figurin, porslin, Nao,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, väggvas/vigvattenskål, flintgods, dekor av Kristusbarnet,
776
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, väggvas/vigvattenskål, flintgods, dekor av Kristusbarnet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jardinière, majolika, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
777
Jardinière, majolika, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kakspade, silver, nyrokokostil, dekor av rosor mm,
778
Kakspade, silver, nyrokokostil, dekor av rosor mm,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,
779
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,
780
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
781
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Matservis, porslin, cirka 55 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
782
Matservis, porslin, cirka 55 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Böcker, grafisk litteratur;  Gustave Doré, Das graphische Werk in zwei binden, Willems, Alphonse, Les Elzeviers samt Berghman, Gustaf Schlegel,
783
Böcker, grafisk litteratur; Gustave Doré, Das graphische Werk in zwei binden, Willems, Alphonse, Les Elzeviers samt Berghman, Gustaf Schlegel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Parti äldre litteratur, mestadels halvfranska band,
784
Parti äldre litteratur, mestadels halvfranska band,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti äldre husgeråd,
785
Parti äldre husgeråd,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti äldre sparbössor samt kassaskåp,
786
Parti äldre sparbössor samt kassaskåp,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti äldre leksaker och spel,
787
Parti äldre leksaker och spel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Frimärksalbum med frimärken, Sverige,
788
Frimärksalbum med frimärken, Sverige,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frimärksalbum med frimärken, Afrika,
789
Frimärksalbum med frimärken, Afrika,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, nysilver,  Aurora, cirka 110 delar,
790
Matbesticksuppsättning, nysilver, Aurora, cirka 110 delar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,
791
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,
792
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
793
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
794
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
795
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
796
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
797
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
798
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
799
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
800
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
801
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
802
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
803
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallin, Anders, akvarell, stadsbild Naxos,
804
Wallin, Anders, akvarell, stadsbild Naxos,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hallström, Staffan, litografi, figurkomposition,
805
Hallström, Staffan, litografi, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Seligmann, Georg, olja, Hus i Dalsgaarde,
806
Seligmann, Georg, olja, Hus i Dalsgaarde,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 5 st, keramik; Bo Fajans, Uppsala Ekeby mm,
807
Ytterkrukor, 5 st, keramik; Bo Fajans, Uppsala Ekeby mm,
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, bonad alm,
808
Armstolar, 1 par, bonad alm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
809
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,
810
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
811
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
812
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
813
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
814
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fiskbestick, 9 + 9 st, nysilverblad med ivorine-skaft, fästen och avslutningar i sterlingsilver, dessa stämplade J Rogers Sheffield 1923,
815
Fiskbestick, 9 + 9 st, nysilverblad med ivorine-skaft, fästen och avslutningar i sterlingsilver, dessa stämplade J Rogers Sheffield 1923,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par samt taburett, bonad björk med mässingsbeslag, biedermeierstil, 1900-talets början,
816
Stolar, 1 par samt taburett, bonad björk med mässingsbeslag, biedermeierstil, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Belid, taklampa, rödlackerad metall och mässing,
817
Okänd designer för Belid, taklampa, rödlackerad metall och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.