Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

916
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
917
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
918
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt,  boskap vid vattendrag, 18 x 23 cm
919
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, bemålat och förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, kliassicerade dekor, a tergo svårtytt sigill, h 120 cm, renoverad
920
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dolk, stål, (ursprungligen värja) Frankrike 1700-tal, etsad stukatklinga, längd 36 cm, skador
921
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
922
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, h 132 cm
923
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Betsel, stål, använt vid Livgardets Livdragoner
924
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
925
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck, nyrokokostil, 1900-tal, total h 208 cm
926
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dockor, Peggy Nisbet Costume & Portrait Dolls, i originalförpackningar, 9 st
927
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik/antik Bachtiari, 205 x 140 cm
928
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, semiantik/antik Teke, 140 x 115 cm
929
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk skulptur, skulptur, chamotterat och svartglaserat lergods, katt, signerad HJ Made in Denmark, h 38 cm
930
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, h 71 cm
931
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, ljusarmar i form av 5:or, h 75 cm
932
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vägglampetter till 2 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilkoger mm, h 48 cm
933
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
934
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
935
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Taklampa, förgylld mässing med prismor, 1800-talets slut, h 88 cm
936
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona, metall med prismor, modern tillverkning, h 70 cm
937
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 38 cm
938
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten, Allhems 1966-71, 11 bd (av 18)
939
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Leksak, plysch, läder och gummi, snigel, Steiff, 1900-talets mitt, märkt med knapp, l 18 cm
940
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti LP-skivor och singlar, pop och rock
941
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd Sydamerikansk konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, Nossa Senora del Consuelo, 57 x 51 cm
942
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
943
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Relief/dekorelement, , skuret och förgyllt trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm, 70 x 40 cm
944
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
945
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Soffa, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets början, randig sidenklädsel, längd 208 cm
946
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvlampa,, två lampor, höjd 190 cm, justerbar höjd, medföljer samtida skärm
947
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gevär, slag- från flintlås, möjligen ursprungligen nlintlåsmusköt M1762, total l inklusive bajonett 195 cm
948
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Flintlåsmusköt samt bajonett, M/1762, l inlusive bajonett längd 190 cm, laddstake saknas
949
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jaktgevär, slaglås, 1800-talets mitt, damaskerad pipa med guldinläggningar, längd 127 cm
950
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Erik, färglito, Menu, signerad, daterad 84 och numrerad 97/200, pappersstorlek 43 x 58 cm
951
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
952
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
953
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan Karachi, Bocharamänstrad, 325 x 250 cm
954
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2 delar, silver; ARLA-bägare samt serviettring, total vikt 260 gram
955
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
956
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
957
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
958
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
959
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med svart klädsel, Pernilla, design 1944, lös kudde med läderremmar, brännstämplad
960
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
961
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
962
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Bordsfotogenlampa, glas och mässing, 1900-talets början, h inklusive sotrör 53 cm
963
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK