Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

868
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hagen P H, olja, stormigt kustparti i skymning, signerad och daterad 1964, 49 x 65 cm
869
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrivbyrå, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 3 lådor, b 99 cm, orangrepp, ben med lagning
870
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Nette, etsning, hundar, signerad och numrerad 8/25, pappersstorlek 36 x 38 cm
871
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lukaszewicz Kamil A, kolteckning, fåglar, signerad och daterad -99, synlig pappersstorlek 32 x 27 cm
872
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ollers, Edvin, olja, stilleben, signerad, 37 x 46 cm
873
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barockstil, 1920-tal, dekor av änglar, fåglar mm, h 69 cm
874
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
875
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kühn, Volker, färgetsning, "Sicher in die 80er jahre", - komposition med elefant, signerad och numrerad 176/300, daterad 1981, 40 x 39 cm
876
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
877
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soffa, skuret, förgyllt och bemålat trä, antagligen Tyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, dekor av voluter mm, längd 136 cm
878
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
879
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
880
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Nattygsbord, skuren och bonad ek, Louis XVI, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, front med jalusi, undre låda, b 48 cm, medföljer lös
881
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
882
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
883
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, Örgryte gamla kyrka, signerad och daterad 1919, 65 x 85 cm, a tergo betecknad Wennerberg
884
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
885
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bäcklund, Victor, karta, ritad och handkolorerad, "Karta öfver Nordvestra Europa", signerad med dedikation till Montenegrinske baronen Sten Philip Kalling och daterad 1856, i handgjord ram,
886
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
887
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
888
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Watts, David, olja, "Sunset near Cambridge", signerad, 32 x 52 cm
889
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, "Ung flicka", signerad H Lindholm (?), 81 x 65 cm
890
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Johan Ossian, olja, fiskebåtar till havs, 64 x 100 cm
891
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thornam, Emmy, olja, stilleben med ängsblommor och hassel, signerad, 66 x 78 cm, smärre lagningar
892
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Gegerfelt, Lotten von, olja, landskap med hus, signerad och daterad 1902, 61 x 43 cm
893
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
894
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Arnegger, Alois (?), olja, höstlandskap, signerad A Arnegger, 68 x 37 cm
895
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Persson, Ove, gouache, "Gärdesgård", signerad, synlig pappersstorlek 36 x 24 cm
896
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsning, handkolorerad, "Le Rendez-Vouz", synlig bildyta 42 x 54 cm
897
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, porträtt av ung dam- kopia efter original från omkring 1840, oval 33 x 41 cm, h inklusive ram i gustaviansk stil 59 cm
898
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd brasiliansk konstnär, olja, man på trappa, signerad Vilson (?) och daterad 1965, a tergo stämplar från Galeria Carlos Gomez, S Bahia, Rio de Janiero, 72 x 53 cm
899
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilson, Severin, olja, halländskt landskap med hus, 31 x 65 cm
900
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, mansporträtt - antagligen kopia efter barocken, 37 x 30 cm, retuscher
901
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hatthylla, String, förefaller oanvänd i originalförpackningar
902
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, båtar till havs, otydligt signerad, 24 x 33 cm
903
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
904
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Horlor, Joseph, olja, kustparti från Clovelly, Devon, signerad och daterad 1862, 37 x 52 cm
905
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
906
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lager, Tord, olja, dansande par, signerad, 48 x 48 cm
907
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
908
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
909
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
910
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Björklund, Richard, olja, Skånskt fiskeläge, signerad och daterad 42, 54 x 81 cm
911
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
912
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets slut, daterad 1899, 35 x 29 cm, a tergo betecknad Bergengren
913
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Moli, Jean, olja, personer och boskap - kopia efter 16-1700-talsoriginal, a tergo text och datering 1851 33 x 27 cm, smärre skador
914
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
915
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK