Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti bägare, punschmuggar mm, silver, total vikt 870 gram, någon defekt
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901,  4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tabatière, silver, rokoko, 1700-talets 2 hälft, musselskalsformad med gjuten dekor av klassicerande scen mm, stämplad Anders Schotte Uddevalla 1788 (?). l 7 cm, vikt 110 gram, ägargravyr
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Royal Copenhagen, kaffekanna med lock samt kanna, porslin, Blå Blomst, höjd 13 resp 20 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Silversked/nål, silver, så kallad Topu (Tobu), Auracanaindianskt arbete, Sydamerika, vikt 50 gram, längd 31,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bensa, Alexander von, tillskriven, olja, förnäma ekipage, signerad ..Bensa,16x26,5 cm
Slutpris7 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Solfjäder, ivorine och siden, sekelskiftet 1900, bredd utfälld 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cayla, Michel, skulptur, terrakotta och plexiglas, torso - efter antiken, stämpelsignerad, höjd 41 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, patinerad brons, så kallad, Grand Toursouvenir, 18-1900-tal, Den druckne satyren, efter original funnen i Villa Dei Papiri i Herculaneum 1754, l 26 cm, originalet i Nationalmuseum Neapel
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Manschettknappar 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Guldfynd, total vikt 4,1 gram, gravyr Eleiko
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld och onyx(?), utländska stämplar, total vikt 10,1 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Manschett- och skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, utländska stämplar, total vikt 7 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Cigarettlåda, skuret trä, 1900-tal, längd 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jaktservis, 9 delar, flaska med propp, 6 shotglas samt 2 whiskyglas, h 5 - 15 cm, någon nagg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jardiniere, mässing och glas, empirestil, 1900-talets 2 hälft, längd 32 cm, spricka
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fritzsch, Christian, kopparstick, Petrus Hersleb, biskop av Kristiania Stift mm, utförd 1739, synlig pappersstorlek 21x15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vinkaraff, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, höjd 29 cm, gåvogravyr
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, silhuettklipp föreställande Statsministern mm Ove Malling, synlig pappersstorlek 12 x 9,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matbestick, silver, gammalfransk modell, 18-1900-tal, total vikt 545 gram, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ragoutsked, så kallad potageske, silver, Danmark, 1700-tal, stämplad Köpenhamn 1779, längd 37 cm, vikt 245 gram, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dessertskedar. 11 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, bland annat  8 st Anders Lundqvist Stockholm 1825, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753, 440 gram
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dessertgafflar mm, gammalfransk modell, 1900-tal, silver, total vikt 325 gram, medföljer några bestick nysilver, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Theskedar, 6 st, silver gammalfransk modell, total vikt 115 gram, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fiskbestick, 13 + 13 st, nysilver, gammalsvensk modell, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti bestick, silver, Sverige och Danmark, 18-1900-tal, total vikt 265 gram, medföljer 2 knivar med stålblad
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris6 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silver, punschmuggar, prispokaler mm, vikt 1020 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti glas och porslin, bland annat skål, Vicke Lindstrand för Orrefors, "Ice"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, B&G och Rosenthal
770
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti porslin mm, 9 delar, Kina, 17-1900-tal, delvis med hårsprickor eller nagg
771
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK