Loading...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Hamborn, Axel, olja, Bornholm,
769
Hamborn, Axel, olja, Bornholm,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
770
Okänd designer, 1910-20-tal, takkrona, svärtat smide,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
771
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
772
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
773
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
774
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",
775
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Herold, Peter för KD, figurin, porslin, kungsfiskare,
776
Herold, Peter för KD, figurin, porslin, kungsfiskare,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fischer, Willi för EGO Stengods, skulptur, glaserat stengods, Bisonoxe,
777
Fischer, Willi för EGO Stengods, skulptur, glaserat stengods, Bisonoxe,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, Berber Kelim, Marocko,
778
Matta, Berber Kelim, Marocko,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, Berber Kelim, Marocko,
779
Matta, Berber Kelim, Marocko,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, semiantik Ghom (?), dekor av fåglar mm,
780
Matta, semiantik Ghom (?), dekor av fåglar mm,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Matta, semiantik Ghom, paradismotiv,
781
Matta, semiantik Ghom, paradismotiv,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv,
782
Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv,
783
Matta, old Ghom (?), trädgårdsmotiv,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Byrå, fur, modern tillverkning,
784
Byrå, fur, modern tillverkning,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stol, skuren och bonad björk, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
785
Stol, skuren och bonad björk, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Väggur, valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900,
786
Väggur, valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Soffa samt 2 armstolar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
787
Soffa samt 2 armstolar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
788
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
789
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
790
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
791
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
792
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
793
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
794
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine,
795
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
796
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Luftavfuktare TTK 100 S
797
Luftavfuktare TTK 100 S
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
798
Poster, Hotel Mårtensson, "Army of Covers", 1992,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993
799
Poster, Hotel Mårtensson, "Under the Covers" samt Triple & Touch, 1993
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, Rätttvik, 1800-talets mitt,
800
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, Rätttvik, 1800-talets mitt,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
801
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
802
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
803
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
804
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
805
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti grafik, 4 + 2 delar, Emil Volkers mm, motiv av hästar rspektive Hubertusjakt,
806
Parti grafik, 4 + 2 delar, Emil Volkers mm, motiv av hästar rspektive Hubertusjakt,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old semiantik Isphahan (?),
807
Matta, old semiantik Isphahan (?),
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Matta, semiantik Ersari,
808
Matta, semiantik Ersari,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Undabeytia, Ramiro, färgakvatinter, 3 st, stilleben,
809
Undabeytia, Ramiro, färgakvatinter, 3 st, stilleben,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
810
Ytterkrukor, 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
811
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Parti uniformsknappar mm,
812
Parti uniformsknappar mm,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Klotlampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal,
813
Klotlampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti leksaker, trä, Bröderna Ivarsson i Osby (BRIO),
814
Parti leksaker, trä, Bröderna Ivarsson i Osby (BRIO),
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
815
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft,
816
Docka med porslinshuvud och textilkropp, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.