Matta, old Afghan,
Matta, old Afghan,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Mycket stort parti serietidningar; Kalle Anka, Knasen mm
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Spatserkäppar, 4 st, trä,
Spatserkäppar, 4 st, trä,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Fåtölj samt bord med glasskiva, bambu och rotting,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
Est200 - 300 SEK
Språkkurser, 2 st, Rosetta Stone respektive Collins
Est400 - 500 SEK
EP, signerad, China Crisis, 1981,
Est300 - 400 SEK
Matta, vävd ylle, Aubussonstil,
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji', gul- och violett glasmassa,
Est400 - 500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, flintgods, art-déco, 1920-tal, klotformad med konisk mynning och uppsvängd hänkel,
Est400 - 500 SEK
Percy, Arthur för Gefle, theservisdelar, flintgods, 'Vinranka Blå', design 1938,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Matta, old Kina, dekor i grönt,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik Persisk,
Matta, semiantik Persisk,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Hellsten, Lars för Skruf, vas, gjuten kristall,
Est300 - 400 SEK
Matta, semiantik Persisk,
Matta, semiantik Persisk,
Final bid2,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Matta, old/semiantik Persisk,
Matta, old/semiantik Persisk,
Final bid3,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Theskedar, 12 st, silver, modell "Empire"
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Tårtgafflar, 12 st, silver, genombruten rosdekor,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Skål på fot samt fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Herrarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, BWC Schweiz, 1900-talets mitt, total vikt 89 gram
Est24,000 - 26,000 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Berlin, Olle, färglito, Vågen,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition,
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
Est400 - 500 SEK
Taklampa, bronserad metall med 4 marmorerade glaskupor, art-déco, 1920-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Engelbrecht, Martin, kopparstick, dvärgskådespelerskan Malper Höllriglin,
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
Est1,000 - 1,200 SEK
Kappa, Alpacca, Hobson of Scandinavia, Köpenhamn,
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti systemkameror, objektiv mm, bland annat diaprojektor Rollei Autofocus
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Radio, bakelit, Bravour A/S Köpenhamn, modell FM1,
Est300 - 400 SEK
Matskedar, 4 st, silver, Finland och Sverige, 1800-tal, bl a 1 med fiolskaft stämplad Olof Lundgren Åbo 1792 och en i gammalsvensk modell stämplad Carl Anton Carlborg, Åbo 1816,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer, soffbord, bonad björk och palisander, art-déco, 1920-tal, runt med tidskriftshyllor,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Hemi, golvlampa, delvis svartlackerad krom,
Est300 - 400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK