Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5 delar glas, Iittala, Savoy samt 4 ljuslyktor, höjd 4-6 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljuslyktor/skålar, 3 delar, Iittala, Orrefors samt Marimekko, glas, höjd 6-10 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Radio, Grundig, med CD- och kassettspelare, oanvänd i originalförpackning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stereo, Grundig CIRFLEXX, radio och CD, förefaller oanvänd i originalförpackning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kavajkedja för ordensminiatyrer (släpspänne), förgyllt silver, l 6 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kråsnål, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Alton Falköping, l 5,5 cm, vikt 0,7 gram
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Laine, Karl för Sten & Laine, Åbo, hänge med kedja, sterlingsilver med slipad vita sten, h 20 mm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Smokingur, vitmetall, slät modell, märkt Basis Bruxelles, dia 42 mm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti LP-skivor i box, Elvis, Anka, mm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti dalahästar, 7 st samt dalatupp, höjd 7-18 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, vikt 160 gram
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Ljusmanschetter, 2 st snarlika, silver, 1800-tal, 1 stämplad AV, 1 GH, total vikt 50 gram
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Pehrsson, Karl-Axel, färglito, Exotiska blommor, signerad, daterad -91 och numrerad 198/600, 45 x 70 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vaser 2 st glas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 respektive 12 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, skål, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, dekor i vitt underfång, l 38 cm
Starting bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Golvchampagnekylare, nysilver, 1900-talets mitt, total h 77 cm, proveniens Liseberg
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och polerad brons på bronssockel, stående kvinnogestalt, signerad,daterad 2003 och numrerad 1/11, h 41 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd designer för Alfred Krupp, Luzern, chokladburk, nysilver, "Ovomaltine", jugend, sekelskiftet 1900, h 21 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Dahl, Peter, färglito, Mowitz på Bachi Wapen, ur Fredmans Epistlar, signerad EA/II, synlig pappersstorlek 24 x 41 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Hemulendesign 1955, tillverkad av Atelier Fauni, Nådendal, stämplad Finland, Atelier Fauni, h 16 cm
Starting bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, rödlackerad metall, "Bumling", design 1968, etikettsignerad, dia 60 cm, raster med smärre skada
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Mantel, Helmut, olja, kvinnor, signerad och daterad 1968, 100 x 130 cm
Starting bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Spegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, höjd 141 cm, smärre skador
Starting bid1,700 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff, "Sofiero", höjd inkl propp 25 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Qvarsebo, Michael, färglito, komposition, signerad och numrerad 105/150, 29 x 23 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kåks, Olle , färglito, komposition, signerad, daterad -81 och numrerad 24/150, pappersstorlek 58 x 45 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nilsson, Lennart, färglito, "Spanska flugan", signerad och numrerad 71/190, synlig pappersstorlek 18 x 26 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, ull, Kaleen "Alice", Indien 1900-tal, 280 x 190 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Quirinius, Gustaf, olja, komposition, Cobrastil, signerad, 80 x 70 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Quirinius, Gustaf, olja, komposition, Cobrastil, signerad, 80 x 60 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hylla med spegel, vitlackerat trä, USA, sekelskiftet 1900, höjd 166 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014, invändigt vit/kromfärgad, ställbar diameter, PS 2014 erhöll 2015 Red Dot Award för utmärkt design, Stora modellen
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014, invändigt vit/kromfärgad, ställbar diameter, PS 2014 erhöll 2015 Red Dot Award för utmärkt design
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik Kazak (?) galleri, 310 x 90 cm, slitage
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipad sten, hjulformat, stämplat Alton Falköping 1963, dia 13 mm, vikt 0,8 gram
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Reliefer, 6 st, sterlingsilver, inramade, Saudiarabien, modern tillverkning, Saudiarabien, modern tillverkning, yttermått 14 x 12 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Wahlberg, Bertil, olja, Amaryllis, signerad, 100 x 50 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Reklamskylt, Falken, 1900-talets mitt, 33 x 24 cm
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
DVD-spelare, Harman Kardon, medföljer fjärr
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Axeco, matta, ull, 225 x 170 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
10 delar grafik, bl.a Hamlet, Tak o Tuveros
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat lergods, "Säter", signerad, h 22 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK