Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
Sockerskrin, sterlingsilver, victorianskt, bukig modell, stämplat TH Birmingham 1898, l 10 cm, vikt 150 gram
Current bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Fornasetti, Piero, hans art (?), skål, glaserat porslin, dekor av mynt, diameter 13 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Pärni, Ilkka, litografi, komosition, signerad, daterad -93 och numrerad 88/250, 35 x 33 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 27 cm
Starting bid60 SEK
Est700 - 800 SEK
Stegstol, fur, renoverad
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bernadotte, Sigvard för Fyrklövern, ljusstakar, 3 st, nysilver, "Marianne", signerade, h 12,5 - 20,5 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Starting bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Thesil, silver, Ryssland, 1900-talets början, i form av ämbar, oidentifierad mästare Kostroma 1908-17, h inklusive hänkel 6 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Thesil, silver, Ryssland, 1800-talets slut, ämbarsformad med garverad dekor, stämplad Ivan Saltykov Moskva 1896-97, h inklusive hänkel 5 cm, vikt 25 gram
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stegpall, krom med röda melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, h 59 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av kvinnoprofil mm, signerad och etikettmärkt, h 20 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, slipat glas med violett underfångsdekor, osignerad, h 22 cm, minimala nagg
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Benson, William Arthur Smith, hans art, ljusstakar, 1 par, tenn, Arts & Crafts-stil, "Cannonball counterweight candlesticks, l 35 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Örhängen 1 par, 18 karat rödguld med grön sten, total vikt 1,1 gram, medföljer hänge, 14 karat rödguld, detta vikt 0,2 gram
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Matta, semiantik persisk, 160 x 110 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Fiskbestick, 12 + 12 + 2 uppläggningsbestick, nysilver, Frankrike art-déco 1900-tal, i (defekt) originaletui
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Theskedar, 6 st samt sockersked, silver, Prins Albert, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 170 gram
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Klarinett, Armstrong, i låda, medföljer notställ
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, koniska ben, l 160 cm, bruksslitage
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Tynell, Paavo, hans art, taklampa, metall och glas, höjd 56 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Dragspel i låda, Hagström Walter Special 40
Starting bid400 SEK
Est600 - 500 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning, "Tulltjänstemännens vårutflykt", signerad, daterad 1976 och numrerad 63/75, pappersstorlek 52 x 49 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Noa, ring samt 2 örhängen, förgyllt silver och emalj, dekor av margueriter, ring innerdiameter 18 mm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Radiogrammofon, teak med lackerat metallunderrede, Centrum, AB Gylling & Co, 1950-60-tal, b 82 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Belid, bordslampa, orangelackerad metall och krom, höjd 53 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Scheurich, golvvas/kanna med hänkel, Tyskland, höjd 45 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Belid, vägglampor, brunlackerad metall, höjd 17 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, Swedish Grace, 1920-tal, höjd 102 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslampor, 2 st, porslin, Frankrike, 1900-tal, 1 signerad Mansard Paris, h 52 respektive 56 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Renoirs trädgård", signerad och daterad -95, synlig pappersstorlek 46x55 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bordsset, 5 delar, silver, Tyskland, 1910-20-tal; 2 tracherbestick, 2 gafflar samt salt- och pepparkar, oidentifierade stämplar HB, i etui
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Linderholm, Gösta, litografier, 6 st, signerade
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK