Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Include closed lots
3d 1h
Thorén, Esaias, olja, "Vid havet", signerad, 19 x 24 cm
Current bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
3d 1h
Lerin, Lars, träsnitt, fotoalbum, signerad, daterad -86 samt numrerad 12/280, synlig pappersstorlek 34 x 57 cm
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
3d 1h
Allard, Gunilla för Lammhults, soffbord, krom med frostade glasskivor, "Chicago 3", design 2001, dia 90 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, koppar, Kotte (Artichoke), design 1958 för Langelinie Pavillonen i Köpenhamn, etikettsignerad, dia 84 cm,
Starting bid50,000 SEK
Est55,000 - 60,000 SEK
3d 1h
Zarfer, 6 st, silver, osmanska riket, 18-1900-tal, dekor av byggnader mm, delvis stämplade med thugra, dia 5,5 cm, total vikt 165 gram, slitage, bristningar
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
3d 1h
Bergström, Hans, bordslampa, trä och mässing, höjd 53 cm
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, glaserat stengods, längd 61! cm, nagg
Starting bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
3d 1h
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, beigelackerad metall, "Bumling", modell 240/500, design 1968, etikettsignerad, dia 40 cm
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Manessier, Alfred, litografi, komposition, signerad och numrerad LIV/LX, synlig pappersstorlek 54 x 34 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Sterret Gitting, Kelsey, skulptur, skidåkare, brons på stensockel, signerad och daterad -76, höjd 26 cm
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
3d 1h
Current bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
3d 1h
Starting bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
3d 1h
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
3d 1h
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
3d 1h
Starting bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
3d 1h
Appel. Karel, färglito, "Asking again", signerad, daterad 1974 och numrerad 103/110, pappersstorlek 56 x 76 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Appel. Karel, färglito, "The long yellow nose", signerad, daterad 1974 och numrerad 103/110, pappersstorlek 56 x 76 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Appel. Karel, färglito, "Some people together", signerad, daterad 1974 och numrerad 103/110, pappersstorlek 56 x 76 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Pyk, Madeleine, färglito, "Syskonen", ur mappen "Barndomen", ed Mourlot 1977, signerad samt numrerad 112/250, med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 46 x 58 cm
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, "Ormens ägg", ur "Kärlekens Labyrint", ed Hedenius Editions/Fata Morgana 1996, signerad och numrerad 247/380, pappersstorlek 34 x 45 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Starting bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
3d 1h
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesiska med skål, signerad och daterad 2006, synlig pappersstorlek 74 x 54 cm
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
3d 1h
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesiska med skål, signerad och daterad 2006, synlig pappersstorlek 73 x 54 cm
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
3d 1h
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesisk danserska, signerad och daterad 2002, synlig pappersstorlek 74 x 54 cm
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
3d 1h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
3d 1h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Ljungberg, Sven, olja, Ölandsmotiv, signerad, 43 x 65 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
3d 1h
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och otydligt daterad, 70 x 70  cm, i rikt skulpterad träram
Current bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
3d 1h
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och otydligt daterad, 70 x 70  cm, i rikt skulpterad träram
Current bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
3d 1h
Alvarez, Mata, olja, "Melancolia", signerad, a tergo daterad 1995, 65 x 46 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
3d 1h
Okänd designer för Bulthaup, barstolar, 4 st, bok, höjd 70 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
3d 1h
Hansen, Fritz, klädhängare, kromat stål, "Coat tree", höjd 192 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
3d 1h
Bertini, Dante, olja, tolettescen, signerad, 48 x 34 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
3d 1h
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
Current bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
3d 1h
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
3d 1h
Starting bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
3d 1h
Rock/kavaj, brockad samt 2 västar, Hanna Morris, stl 56, proveniens: klädesplaggen har ägts och burits av brottaren Frank Andersson
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
3d 1h
Allard, Gunilla för Lammhults, fåtöljer, 1 par, krom med röd mockaklädsel, "Chicago", design 2001
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK