EN
Loading...
Novemberauktion
Auktion 24/11 klockan 16
Visning:
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
289
Parti kaffekoppar med fat och assietter, B&G, Blå Mås med resp utan guldkant
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
290
Jonson, Sven, färglito, "Gryning", signerad och numrerad 281/300, synlig pappersstorlek 40 x 47 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
291
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
292
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
293
Ahlund, Leif, litografier, signerade och daterade -94, 15 st
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
294
Myllykangas, Aino, litografier, signerade, 4 st, "Kaninspår"
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
295
Okänd designer, ring silver med amestist, Polen 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, l 30 mm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
296
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, kors, 18 karat rödguld med akvamarin (?), stämplat Stockholm 1944, h 55 mm, vikt 10,2 gram
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
297
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tillskriven, ring, 18 karat rödguld med facettslipad bergkristall, stämplad Stockholm 1947 (?), innerdiameter 11 mm, vikt 4,6 gram
Current bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
298
Ring, 14 karat rödguld, USA, 1940, stämplad SLF New York, innerdiameter 16 mm, vikt 2,8 gram
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
299
Ring, 18 karat rödguld, stämplad P Andersson Borås 1906, innerdiameter 18 mm, vikt 6,7 gram
Current bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
300
Ringar, 3 st, 18 karat rödguld, svenska stämplar, total vikt 11,5 gram
Current bid5,500 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
301
Skivspelare, Lenco, L90
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
302
Pitt, Moses efter Janssonius, Jan & van Waesbergen, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, " Jutia Australis...", 2 upplagan 1680, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
303
Kaminur, vit marmor och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, h 43 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
304
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
305
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, "Morbror Frans", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
306
Due, Christian, etsning, stadsmotiv, signerad, daterad -61 samt numrerad 40/310, synlig pappersstorlek 32 x 32 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
307
Wever, Peter, färglitografi, kramandes par, signerad och numrerad 67/150, synlig pappersstorlek 33 x 52 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
308
Fröberg, Maja, linoleumsnitt, "Gamla hus på Söder", signerad, 30 x 27 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
309
Sköld, läder, så kallad Amhara, Etiopien, 1900-tal, , diameter 50 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
310
Sköld, mässing och läder, så kallad Tafa, Etiopien 1900-tal, diameter 48 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
311
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Brev från kolonien", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
312
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
313
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
314
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
315
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
316
Spjutspetsar/ljuster, Etiopien, 1900-tal, längd 36-38 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
317
Hamilton, Mac, färglito, komposition, signerad och numrerad 60/450, synlig pappersstorlek 81 x 60 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
318
Brevpress (del av tobaksburk?), svärtat gjutgods, 18-1900-tal, dekor av stående man, h 8,5 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
319
Halmbock, längd 73 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
320
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, parti grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av fisk, liljekonvaljer mm, 10 delar
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
321
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
322
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
323
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Personliga Persson", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
324
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
325
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
326
Koppel, Henning för Torben Ørskov & Co, skålar, 3 st, röd melamin, gjuten signatur, diameter 18-22 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
327
Parti julpynt, ca 20 delar
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
328
Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, stående tomteflicka, etikettsignerad, h 14 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
329
Böcker, svenska kungar, 6 bd, 1942-47
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
330
Kaffe. och theservis, Rosenthal Pompadour
Current bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
331
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
332
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Ballad om hundra år", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
333
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
334
Okänd designer, antagligen för Sölken-Leuchten, Tyskland, 1960-tal, golvlampa, mässing, dubbla, ljuspunkter, h 160 cm, visst slitage
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
335
Hallberg, Lars, akrylmålningar, 4 st, Alternativt landskap, Det vita huset, Över slätten samt Vinterslätt, samtliga signerade och daterade 2000, totalt mått 19 x 15 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
336
Herrskor, Hugo Boss, storlek 39, i originalförpackning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.