EN
Loading...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
50
Vodder Arne för Sibast, stolar, 4 st, palisander med textilklädd sits, modellnummer 422, design omkring 1960, etikettsignerade och märkta Danish Furnituremakers Control, h 98 cm
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
51
Taklampa för 6 ljus, mässing och prismor, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, höjd 80 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
52
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, bemålad och eloxerad aluminium och trä, 3 ljuspunkter, längd 64 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
53
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
54
Matta, old Nain med motiv av drake iträdgård, 170 x 110 cm
Final bid3,600 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
55
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-talets slut, dekor av blommor mm, initialer AND och datering 1796, h 141 cm, delvis bättrad målning
Final bid3,600 SEK
Est3,600 - 3,800 SEK
56
Matta, old Isphahan med paradisträdgårdsmotiv, 170 x 110 cm
Final bid3,600 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
57
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis "Aura Mediocritas", spår av förgyllning, l 24 cm, (Sir George, 6th Baronet Cayley
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
58
Minnesmedalj, silver, Stockholms Enskilda Bank 1856-1956, i originaletui från Sporrong, vikt 117 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
59
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
60
Lindquist, Jens, blandtekniker, 4 st, surrealistiska kompositioner, signerade och daterade 1989 respektive 1990, pappersstorlek 42 x 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
61
Ordenstecken, förgylld metall och emalj, Estniska Röda Korsets Orden IV klass
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
62
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
63
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica, modell 3502, förgylld och polykrom dekor av fjällviva (Primula Norvegica), h 6.5 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
64
Soffgrupp, 3 delar, grönt läder, så kallad Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 215 cm
Final bid5,500 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
65
Bordslampa, mässing med infattade glasstenar, jugend, 1900-talets början, h 52 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
66
Olson, Axel, akvarell, "Fiskaren vid Medelhavet" 21 x 26 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
67
Dalí, Salvador, efter honom, skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, "Na noblesse du temps", gjuten signatur, h 43 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
68
Medalj, delvis förgyllt silver och emalj, dekor av Hallands Landskapsvapen under hertigkrona, original serafimerblå rosett, 40 x 25 mm, stämplad Stockholm 1904
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
69
Medalj, delvis förgyllt silver och emalj, dekor av Hallands Landskapsvapen under hertigkrona, original serafimerblå rosett, 40 x 25 mm, stämplad Stockholm 1904
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
70
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
71
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
72
Martinet, Francois Nicholas, kopparstick, 3 st, handkolorerade, fåglar, ur "Histoire Naturelle Des Oiseaux, by George Louise Marie Leclerc, Comte de Buffon", 15 x 32 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
73
Dalí, Salvador, efter honom, relief, Don Quixote Gold, ed Martin Lawrence Ltd. Editions, Van Nuys, CA, stämplad Dalart 1980, gjuten signatur, 68 x 47 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
74
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Finlands Olympiska Förtjänstkors 1 klass, i originaletui från A Tillander, korset utdelades i totalt 283 exemplar till medlemmar av den Olympiska
Final bid7,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
75
Ordenstecken, silver, Danska Dannebrogsmændenes Hæderstegn, Kristian X (1912-47), i originaletui med band från A Michelsen, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
76
Hausenkamp, Göran, blandteknik, kranie/personer, signerad, synlig pappersstorlek 39 x 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
77
Rhodin, Tedde, pastell, sydeuropeisk by, signerad, 32 x 60
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
78
Trälåda, Marabou Ergo Cacao, 1900-talets 1 hälft, , längd 75 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
79
Okänd designer för Westal, Huskvarna, vägglampor, 1 par, koppar, modell snarlik Hans Agne Jakobssons "tratten", etikettsignerade, h 19 cm, brukspatina
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
80
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
81
Okänd designer för Westal, Huskvarna, vägglampor, 1 par, koppar, modell snarlik Hans Agne Jakobssons "tratten", etikettsignerade, h 19 cm, brukspatina
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
82
Okänd designer för Westal, Huskvarna, vägglampor, 1 par, koppar, modell snarlik Hans Agne Jakobssons "tratten", etikettsignerade, h 19 cm, brukspatina
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
83
Pettersson, Primus Mortimer, gouache, stadsbild, signerad, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
84
Tirén, Nils efter honom, skolplansch, litograferad, Storskrake, daterad 1930, 72 x 95 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
85
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue", design 1982, dekor av invälsade trådar och fält, signerad, h 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
86
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Rainbow", dekor av polykroma linjer mot vit fond etikettmärkt, h 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
87
De Majo, Federico för Zafferano, Murano, tillskriven, vas, blått glas med luftbubblor och millefiori, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
88
Sockerruska, silver, Louis XVI-stil, stämplad Svend Toxvärd Köpenhamn, h 22 cm, vikt 290 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
89
Gevär, så kallat Kabylgevär, Osmanskt, 18-1900-tal, snappflintlås, benintarsia, l 162 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
90
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
91
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
92
Slaglåsrevolver, Colts Patent, 1800-talets mitt, europeisk tillverkning, nummeridentisk 3569, hane spänner men cylinder slirar, l 24 cm, slitage,
Final bid3,200 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
93
Matta, semiantik Isphahan, 315 x 210 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
94
Frølich, Lorenz, blyerts och tusch, 1800-talets 2 hälft, sällskapsscen, signerad, synlig pappersstorlek 29,5 x 19,5 cm, gulnad
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
95
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
96
Blomberg, Stig, bordslampa, brons, dekor av lejon, signerad Lampan 750, h exklusive montage, 30 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
97
Tempelklocka/gong, patinerad brons, Korea, 1900-tal, dekor av drake, h 29 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.