Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulpturer/brevpressar, 7 st, nysilver, djur, stämpelsignerade, h 4,5 - 10,5 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Hedberg, Hans, egen ateljé, Biot, Frankrike, skulptur, starkeldsfajans, äggformad, turkosmelerad glasyr, signerad, h inklusive sockel 10 cm
Est5,500 - 6,000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, Argenta, daterad "P" (1946), h 14 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, krom, modell 8012, etikettmärkt, h 54 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj, beige klädsel på kromad fot
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Nattygsbord, valnöt och valnötsrot, 1800-tal, h 72 cm, smärre defekter
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 47 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Final bid12,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Agnell, Olle, olja, "Gård Fyn", signerad, 52 x 72 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Johansen, Einar för Søholm, Danmark, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, höjd inklusive skärmhållare 56 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sundberg, Christine, olja, stilleben, signerad, daterad 1880, 60 x 48 cm
Final bid7,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Kaminur, brokig marmor med mässingsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets början, höjd 41 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Vinkylare, koppar med hänklar i mässing, på kulfötter, höjd 42 cm, ursprungligen möjligen brännvinskantin
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Matskedar, 24 (!) st, silver, svensk modell, stämplade Lorenz Weiss Norrköping 1797, l 23 cm, ägargravyr J Falkenholm, total vikt 1690 gram
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est9,500 - 10,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Nagel, Fritz & Stoffi, Caesar för BMF, kandelabrar till 3 ljus, 5 st, kromad metall, sammansättbara, h 7 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, bordständare, sterlingsilver och stål, modell 366 D, l 8,5 cm, ägargravyr
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, kromad metall och glas, så kallade, Hurricanes, 1900-talets 2 hälft, h 58 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Tantalus, bonad björk med 3 flaskor, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 26 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Regentlängd, gjutjärn, Gustav Vasa till Carl XVI Gustaf, monterade på teakskiva, längd 225 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Reciever, Yamaha RX V771, Blueray-spelare, Pioneer samt högtalare Dynavoice, 1 par dessa höjd xx cm, medföljer kablar, fjärrkontroller
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, porslin; Mon Amie, design 1952; ca 50 delar
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est4,400 - 4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Durand, Nicole, skulptur, högglanspolerad brons på glassockel, stående, kvinnlig gestalt, signerad, h 49 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,000 SEK