EN
Loading...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
242
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
243
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, tillskriven, fåtölj, ek med svart konstläderklädsel, 1950-60-tal, h 100 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
244
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
245
Matta, old Isphahan (?) silke(inslag) på silkevarp, dekor av jaktmotiv, 130 x 80 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
246
Thorén, Esaias, teckning, plangeometrisk komposition, signerad och daterad 1981 (!), synlig pappersstorlek 18 x 12 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
247
Golvlampa, Armaturhantverk typ 388
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
248
Ring, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, innerdiameter 21 mm, vikt 6,3 gram, ägargravyr
Final bid3,000 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
249
Plånbok, Louis Vuitton, "Brazza", dekor i Damier-Graphite canvas, inredning i kalvskinn, märkt Louis Vuitton made in France, l 19 cm, medföljer ask samt dustbag, normalt bruksslitage
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
250
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Jo-Ans Guld Köping, l 16 cm, total vikt 12 gram
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
251
Space Copenhagen för Mater, pall, svartbetsad bok med svart lädersits, "High Stool H69", höjd 70 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
252
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt, signerad MH och daterad 1919, synlig pappersstorlek 46 x 35 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
253
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
254
Dahl, Peter, färglito, Jazz, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
255
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
256
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
257
Stort parti mynt, mestadels Danmark
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
258
Lockskål, fajans, möjligen Bobergs Fajansfabrik, 1900-talets 1 hälft, dekor i rinneglasyr, signerad, diameter 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
259
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, dansande kvinna, höjd 24 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
260
Figuriner, porslin, 2 st, Schaubach Kunst Wallendorf, barn med djur, höjd 14 resp 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
261
Okänd konstnär, olja, sittande akt, signerad EL, 65 x 43 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
262
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
263
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 24 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
264
Okänd konstnär, pastell, 1900-talets 1 hälft, kvinnoporträtt, oidentifierad signatur, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
265
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
266
Jambiya i balja, Jemen/Oman, 1900-talets 1 hälft, silverdekor, total l 33 cm, klinga anlupen
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
267
Kindjal i balja, försilvrad metall, Georgien, 1900-talets mitt eller 2 hälft, total l 63 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
268
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med blått glas, "Berenice", design 1985, justerbar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
269
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med blått glas, "Berenice", design 1985, justerbar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
270
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 228/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
271
Instrumentställ för saxofon samt klarinett, samt notställ, hopfällbart, rostfritt stål
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
272
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
273
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
274
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
275
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
Final bid500 SEK
Est500 - 60 SEK
276
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, arbetsbelysning, svartlackerad metall med blått glas, "Berenice 12", design 1985, justerbar
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
277
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, arbetsbelysning, svartlackerad metall med blått glas, "Berenice 12", design 1985, justerbar
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
278
Keris (Kris) i balja, Indonesien, 1900-tal, rikt damaskerad klinga, total l 48 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
279
Okänd designer för Lyngby Glas, glasservis, ca 45 delar, "Westminster", slipad dekor
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
280
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
281
Soffbord samt 6 pallar, skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft, skyddande, längd 130 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
282
Okänd designer för Westal, Huskvarna, vägglampa, koppar, modell snarlik Hans Agne Jakobssons "tratten", etikettsignerad, h 19 cm, brukspatina
Final bid1,300 SEK
Est1,900 - 1,000 SEK
283
Behm, Wilhelm, olja, landskap, signerad, 38 x 46 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
284
Solglasögon, Moschino by Persol M12, med konstpärlor M13, etikettsignerade samt märkta Made in Italy
Final bid800 SEK
Est1,900 - 1,000 SEK
285
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
286
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 20 st, höjd 18 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
287
Okänd designer, champagnestrutar, glas, 22 st, höjd 18 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
288
Trumma, skuret trä och skinn, möjligen Bamileke, Kamerun, 1900-tal, höjd 53 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
289
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.