Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
Est900 - 1,000 SEK
Slaglåsgevär Carl Gustafs Stads Gevärsfaktori 1864, l 119 cm, senare laddstake, längd 119 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
Est4,200 - 4,400 SEK
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, semiantik Senneh, 310 x 240 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
Est600 - 700 SEK
Sabelbajonett i balja, 18-1900-tal, l 51 cm, l inklusive balja 56 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Bajonett i balja, m/K96 för mauser, total l 41cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Pik, smide och trä, 1800-tal eller äldre, l 218 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid6,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Grabinski, Marian för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Flintlåspistol, stål med kolv i alm, 17-1800-tal, l 20 cm, renoverad
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Drottning Silvia 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Malmö Guldsmedsverkstad Malmö 1961, vikt 40,2 gram
Final bid20,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti posters, Remington, medföljer reklam HDF
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, antik Pou Tou, Kina, , 150 x 85 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 18 cm, kolvsprickor, anlupen
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 21 cm, anlupen
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, provskjutningsstämplar samt datering 1845, l 22 cm
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 21 cm, anlupen
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK