Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Lundquist, Evert, olja, "Kronärtskockan", signerad, 27 x 35 cm
Final bid10,000 SEK
Est12,000 - 14,000 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Friberg, Roj, kolteckning, interiör, signerad och daterad 1967, synlig storlek 61 x 88 cm
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, (möjligen William Hough), efter Marco D'Oggiono, olja, Salvator Mundi, a tergo betecknad Peint par Hough samt med lös etikett, 29 x 22 cm, dukskada
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
Est500 - 600 SEK
Stigsdotter, Marit för Stolab, slagbord, björk med mittsektion i Bohusgranit, "Bohus", stämpelsignerat och daterat 2011, totalt 150 x 90 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg "Fågel", sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, lejonmaskaroner, h 41 cm, hårspricka
Final bid4,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Matta, old Nain med motiv av drake iträdgård, 170 x 110 cm
Est3,800 - 4,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skulptur, gips, sekelskiftet 1900, De Tre Gratierna, h inklusive svärtad träsockel 42 cm, smärre defekter
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old Isphahan med paradisträdgårdsmotiv, 170 x 110 cm
Est3,800 - 4,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Spegel, förgyllt trä, barock, 1600-tal, dekor av seraf mm, h 40 cm, slitage, ursprungligen möjligen psalmvisare
Final bid8,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Eriksson, Ulf, olja, "En spelman har", signerad, 48 x 50 cm
Est400 - 500 SEK
Eriksson, Ulf, olja, "Markens rötter, signerad, 53 x 62 cm
Est500 - 600 SEK
Miotte, Jean, färglito, komposition, signerad och numrerad 51/80, 74 x 52 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition, signerad, 30 x 45 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fehr, Ludwig efter Krafft, David von, litografi, 1800-talets 1 hälft, "Carl XII", synlig pappersstorlek 23 x 16 cm, visst slitage
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Graves, Michael för Alessi, bricka, rostfritt stål med svarta polyamidhandtag, "MGVASS", design 1990, dia 48 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, gående pojke, signerad Eva B samt numrerad 5/10, h 19 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hårdner, Ulf, olja, fartyg vid Backafall, Hven, signerad, 46 x 38 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, teckning, plangeometrisk komposition, signerad och daterad 1981 (!), synlig pappersstorlek 18 x 12 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Barngungstol, björk, 1940-50-tal, h 57 cm
Est600 - 700 SEK
Fossiliserat trä, ant Trias (250-200 M f Kr), l 41 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, signerad, 32 x 36 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK